Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Avrupa Komisyonu temsilcileri, hükümet üyeleriyle görüşme yaptı

Avrupa Komisyonu temsilcileri, hükümet üyeleriyle görüşme yaptı

13 Ekim 2017

Başbakan Boyko Borisov ve hükümet üyelerinin Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri Alexander Italianer ve Avrupa Komisyonu Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Martin Selmaier ile yaptığı görüşmede Batı Balkanlarda güvenlik ve bu bölgedeki ülkelerin Avrupa Birliği perspektifine odaklanıldı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu temsilcileri Bulgaristan’ı iki günlük ziyarette bulunuyor.

Bugün Başbakanlık konutunda yapılan görüşmede Başbakan, AK heyetine ülkemizin AB Konseyi Dönem Başkanlığı ve başkanlık takviminde öngörülen en üst düzey görüşmelerle ilgili yapılan hazırlıklarda kaydedilen ilerleme hakkında bilgi verdi. Onlar arasında Batı Balkan Zirvesi de bulunuyor. Zirvenin Sofya’da 2018 yılının Mayıs ayında yapılması planlanıyor. Girişim AB’nin bölgeye güçlü bir şekilde angaje olmasına ihtiyaç duyulduğu yönündeki tartışmanın devamı niteliğindedir. Zirvenin bizzat AB Konseyi Başkanı Donald Tusk tarafından yönetilmesi ve zirveye tüm AB üyesi devletlerin başkanları veya hükümet başkanlarının katılması bekleniyor. Zirveyle ilgili Borisov, “Zirvenin başarılı bir şekilde organize edilmesi ve ondan maksimum sonuçlar alınması amacıyla Sofya’nın AB kurumlarıyla sıkı bir işbirliği içinde olmayı arzu ettiğini belirtmek isteriz” diye kaydetti ve hafta içinde daha önce konuyla ilgili Tusk ile telefon görüşmesi yaptığını belirtti.

Başbakan, Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı için “Birlikten Güç Doğar” başlığını seçmesinin Bulgaristan’ın Avrupa ülkelerinin yakınlaşması, anlaşması ve rekabet edebilirliğinin ve istikrarın artırılmasına yönelik çalışmak için iradeye sahip olmasının ifadesi olduğunun altını çizdi. Borisov, “Mevcut Estonya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında açılan dosyaların azami ölçüde sürekliliğinin garanti edilmesi için Estonya’da bu görevi yürüten mevkidaşlarımızla birlikte çalışmalar gerçekleştiriyoruz” diye kaydetti.

Italianer ve Selmaier’in hükümet üyeleriyle gerçekleştirdikleri görüşmede Bulgaristan’ın 2018 Yılı AB Konseyi Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova, ülkemizin 6 aylık başkanlık programında öngörülen temel önceliklerini tanıttı ve başkanlığın dengeli, AB vatandaşlarına açık ve özellikle de Batı Balkan ülkelerinin AB katılım sürecine hazırlanmasına yönelik olacağını belirtti. Pavlova, ülkemizin Balkan ülkelerine net bir şekilde AB perspektifi verilmesi hedefi olduğunu söyledi. Bu ülkelerle ekonomik, enerji, ulaşım, altyapı, iletişim ve dijital bağlantılar kurulması ve bölgede barışın, güvenliğin ve refahın garanti edilmesi amaçlandığını kaydetti. Pavlova, “Biz bu ülkelere boş umutlar vermek istemiyoruz, ancak onların yolun neresinde olduğunu, ne ölçüde başarılar elde ettiğini ve Avrupa entegrasyonu yolunda neler yapması gerektiğini onlara söylememiz lazım” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS