Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, AB’nde güvenliğin yabancı ellere bırakılmamasını ısrar etti

Cumhurbaşkanı Radev, AB’nde güvenliğin yabancı ellere bırakılmamasını ısrar etti

16 Ekim 2017

Yolsuzlukla mücadele konusunun ele alınacağı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına bir gün kala Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Başkanı Sergey Stanişev tarafından düzenlenen “Güvenlikte El Ele. AB’nin Ortak Savunmasında Bulgaristan’ın Rolü” konulu tartışma toplantısında bir araya geldiler.

Cumhurbaşkanı, konunun önemini belirterek, toplantının tam zamanında yapıldığını ileri sürdü.

“AB’nin ortak savunması yeni bir fikir değil” diye kaydeden Radev, Avrupa’da gelişen süreçleri takip etmemiz gerektiğini belirtti. Fakat ortak bir savunma fikrine AB toplumu tarafından gereken önemin verilmediğini düşünüyor.

Cumhurbaşkanı, “Şimdi AB’nde güvenliğin yabancı ellere bırakılmaması gerektiği açıkça konuşuluyor” diye altını çizdi ve son yıllarda AB’nin büyük bir değişimden geçtiğini ve bunun en belirgin bir şekilde savunma alanında görüldüğünü dile getirdi.

“Çok esnek ve öngörü sahibi olmamız gerekir” diyen Radev, zamana ayak uydurulması gerektiğini ifade etti. Radev, “Sadece yumuşak güce güvenmekle kalmamamız gerekiyor. Özellikle de büyük güçlerin askeri güçlerini geliştirdiği bir zamanda bunu yapamayız” dedi.

AB’nin güçlü bir savunma sanayiye sahip olması gerektiğini ileri süren Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’ın AB’nde lider konumunda olabileceğini ve ortak savunmaya ilişkin konuları ortaya koyabileceğini ispatlamasını arzu etmektedir. Radev, savunma sanayi sektörüne yatırıma yönelik mesajların analize edilmesini istiyor.

Cumhurbaşkanı, halkı zarara uğratarak, bir grup askeri görevlinin arzusunu yerine getirmek için bir yığın para harcamaya değip değmeyeceğinin düşünülmesi gerektiğini söyledi. Radev, savunma alanında neler yapılacağının bilinmesi gerektiğini düşünüyor.

Radev, “Ordumuzun savaşa hazır olmasına bariz bir ihtiyaç duyuluyor. Eski donanımın onarımı için mi, yoksa yeni donanım almak için mi para harcayalım ikilemindeyiz. Gerçi yeni askeri ekipmanlara ihtiyacımız var, ancak devletin yönetimi durumu dikkatli bir şekilde analiz etmelidir. Bu uzun ve zorlu bir süreçtir” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS