Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Hükümet, Bulgar Ortodoks Kilisesi Cemaati’ni desteklemeye devam edecek

Hükümet, Bulgar Ortodoks Kilisesi Cemaati’ni desteklemeye devam edecek

17 Ekim 2017

Başbakan Boyko Borisov, İstanbul'daki Bulgar Ekzarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Vasil Liaze’nin başkanlığında Bulgar Ortodoks Kilisesi heyetini makamında kabul etti. Yapılan görüşmede Borisov, hükümetin İstanbul Ortodoks Cemaati’nin faaliyetini desteklemeye devam edeceğine kanaat getirdi.

Bulgar Ekzarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı üyeleri Borisov’a İstanbul’da Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’nin restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Eşi benzeri olmayan bu demir kilise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi’nin yanı sıra Bulgaristan devleti tarafından finanse edilen uzun süren onarım çalışmaları sonucunda tamamen yenilendi. Başbakan, kilisenin iç donanımı için ilave finansman verilmesini üstlendi.

Borisov, 7 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da restore edilen Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’nin açılış törenine katılmaya davet edildi.

Bulgaristan devleti 1992 yılından bu yana her yıl Dışişleri Bakanlığı bütçesinden İstanbul'daki Bulgar Ortodoks Kilisesi Cemaati için kaynak ayırıyor. 2009 yılından beri bu miktar yılda 50 000 avrodur.

Bu kaynaklara rağmen son 5 yılda Başbakanlık Dinler Müdürlüğü İstanbul'daki Bulgar Ortodoks Kilisesi Cemaati tarafından bakımı yapılan kilise ve tarihi anıtların bakım onarımı için 190 000 avro destek verdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS