Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da hanelerin yüzde 87’si kendi evinde oturuyor

Bulgaristan’da hanelerin yüzde 87’si kendi evinde oturuyor

18 Ekim 2017

Housing Europe raporuna göre Bulgaristan’da hanelerin yüzde 87’si kendi evinde oturuyor. Bu oran Avrupa Birliği (AB) ülkelerine göre en yüksek seviyedeki oranlardan biridir. Fakat ev sahibi olunması ve genel olarak ipotek olmaması sektördeki birçok sorunu maskeliyor. Konutlar eski ve bakıma muhtaç haldedir.

Bölgeler Komitesi ve Avrupa Parlamentosu tarafından değerlendirilen raporda şöyle yazıyor: “Nüfusun büyük bir bölümü, büyük apartmanlarda bulunan dairelerde oturuyor. 40-50 yıl önce inşa edilen bu apartmanların bazıları şimdiye kadar hiç onarılmamıştır”.

Örgütün araştırmalarına göre Bulgaristan vatandaşları AB vatandaşları arasında evlerinin ısınmasını sağlama konusunda en çok zorluk çekenlerdendir. Bu demektir ki, evlerini ısıtmak için enerji sağlayamayan kişilerin sayısı büyüktür.

Raporda hükümetin AB fonlarından da destek alarak eski apartman binalarda ısı yalıtımı yapılmasına yönelik politika yürüttüğü belirtiliyor.

Ev sahibi olma bakımından Bulgaristan, AB’de beşinci sırada yer alıyor. Neredeyse hane halklarının hepsinin kendi evinde oturduğu Romanya, Macaristan, Slovakya ve Hırvatistan, Bulgaristan’ın önünde bulunuyor.

Verilere göre İsveç’te hane halklarının ancak yüzde 39’u ve Almanya’da hane halklarının yaklaşık yüzde 45’i ev sahibidir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS