Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sözde “Radikal İslam”ı önlemek için kanun tasarısı hazırlanıyor

Sözde “Radikal İslam”ı önlemek için kanun tasarısı hazırlanıyor

19 Ekim 2017

Kamu Düzeni ve Güvenlikten Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, Başbakanlık konutunda istihbarat ve güvenlik kurumlarının temsilcileri ile “Radikal İslam'ın Bulgaristan’a Nüfuzu-Tehditler ve Radikal İslam’a Karşı Önlemler” konulu çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Çalışma toplantısından sonra basına açıklamalarda bulunan Karakaçanov, katılımcılarla sözde “Radikal İslam” tehlikesi ve ona karşı alınacak önlemleri konuştuklarını açıkladı. Başbakan Yardımcısı, toplantıda sözde radikal İslam’ın küresel bir tehdit olması ile ilgili meselelere temas edildiğini belirtti.

Ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle bilinen Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Eşbaşkanı olan Karakaçanov, “Yabancı uyruklu vatandaşların Bulgaristan’da dini cemaatlerin yönetiminde yer alamaması, dini cemaatlere yönelik dış finansmanın durdurulması veya devlet tarafından kontrol edilmesi, dini eğitimin Bulgaristan’da alınması imkanı oluşturulması ve Bulgaristan’da geleneksel olmayan, yabancı dini akımların etkisi altında kalınmasının sınırlandırılması ve hukuku uygulayan organların bu tür sorunlarla daha hızlı baş edeceği çok daha kolay mekanizmalara sahip olması için Ceza Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına yönelik iki kanun tasarısı hazırlıyoruz. Bu tasarılar yılın sonuna kadar oylanmak üzere Meclise sunulacak” diye açıkladı.

Karakaçanov, “Bu iki kanun tasarısının birinde dini görevlilerin eğitim göreceği Sofya Yüksek İslam Enstitüsünün akredite edilmesi ve okullarda verilen dini eğitimin devlet tarafından karşılanması öngörülecek. Tüm bu değişiklikleri içeren kanun metinleri ayın sonuna kadar hazır olacak” dedi.

Karakaçanov, yabancı hocaların dini cemaatlere radikal ideoloji vaaz etmeye teşebbüs etmeleri ile ilgili birçok Avrupa ülkesinde görülen sorunların Bulgaristan’da mevcut olduğunu söyledi. Karakaçanov, bu tür teşebbüslerin Eğitim Kanunu ve Dinler Kanunu’nda değişiklikler yapılmasıyla derhal önlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Başbakan Yardımcısı istihbarat birimleri tarafından verilen bilgiye göre 2010 yılından önce ülkede sözde “Radikal İslam” davası görülmediğini, 2010-2017 döneminde ise bu tür iddia ile açılan davaların sayısının 50’e çıktığını kaydetti. Karakaçanov’un ifadelerine göre sorun şu ki, Selefilik ve Vehhabilik akımlarının hakim olduğu yabancı ülkelerde ilahiyat eğitimi alan kişiler, ülkelerine geri dönünce dini cemaatlere onların ideolojisini vaaz ediyorlar.
Karakaçanov, bu tür kişilerin yürüttüğü faaliyetin sınırlandırılmasının yanı sıra ülkede dini cemaatlere yönelik dış finansmanın kısıtlanması gerektiğini ileri sürdü.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS