Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık ile mücadele yöntemleri ele alındı

Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık ile mücadele yöntemleri ele alındı

23 Ekim 2017

18 Ekim 2017 tarihinde Viyana’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (AGİT / DKİHB), Georgetown Üniversitesi ile ortaklaşa olarak “Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılık ile Mücadele Yöntemleri " konulu konferans düzenledi.

Konferans 2007 yılında DKİHB tarafından İspanya’nın Cordoba şehrinde düzenlenen konferansta kabul edilen Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığa karşı bildirgenin 10.yılı dolayısıyla düzenlendi.

Konferansın katılımcıları Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığın bugünkü tezahürlerini ve onlarla ilgili AGİT bölgesindeki sorunları gözden geçirdiler ve bu sorunları gidermek için kapsamlı bir yanıt planı geliştirmek için yolları araştırdılar.

Konferansın amacı, AGİT katılımcısı ülkeleri tarafından bu yönde verilen çabaları ve insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı ilkeleri doğrultusunda Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık yapmamayı teşvik etme konusunda bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerinin uygulanması dahi ilgili taahhütleri gözden geçirmekti.

Konferansın önemi İslam karşıtı adayların ve onların siyasi platformlarının insan haklarını ve Müslüman vatandaşların ve göçmenlerin sivil özgürlüklerini ne derecede tehdit ettiğini ortaya çıkaran bir sürü ülkede yapılan yerel ve Parlamento seçimlerinde de belli oldu.

Aralarında Bulgaristan Müslümanları ve Türk ve Bulgar Kültür Derneği (TÜRKDER) temsilcileri de bulunan AGİT katılımcısı ülkelerden katılan 40’ın üzerinde sivil toplum örgütü (STK) temsilcileri, katılımcı ülkelerin Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık ile mücadelede çağdaş ve güncel yöntemler oluşturmasına yardımcı olmak için görüşlerini, önerilerini ve olası çözümleri ortaya koydular.

STK’lar sonuç bildirgesi kabul etti ve bölgedeki mevcut durumdan provoke edilerek, AGİT / DKİHB’ye yönelik açık bir mektup okudular. STK’lar bildirgesinde dini, etnik ve diğer azınlıklara ve özellikle de Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıktan dolayı endişelerini dile getirdiler. Bildirgenin AGİT katılımcısı ülkelerde yayımlanması bekleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS