Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER
KALFİN MOLDOVA’DA

KALFİN MOLDOVA’DA

06 Haziran 2006

Bulgaristan devlet adamları, bölge ülkeler ile olan ittifaklarını genişletmek için gerekli girişimlerde bulunuyor. En son olarak Moldova ile Avrupa ve Avro-Atlantik oluşumlara entegrasyon konusunda işbirliği yapılması amacıyla bir memorandum imzalandı. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivaylo Kalfin ve Moldova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Andrei Stratan memoranduma ülkeleri adına imza attı.
Kalfin’in Moldova’nın başkenti Chisinau’ya gerçekleştirdiği ziyaret, Moldova’nın bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana bir Bulgar devlet adamının ülkeye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret olma özelliğini de taşıyor.
Stratan, Bulgaristan’ın Avrupa’ya entegrasyon konusundaki tecrübesinin ve Moldova’ya vereceği desteğin kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı. Kalfin ise Bulgaristan’ın Moldova’nın Avrupa’ya entegrasyonunun bölge için genel olarak önemli olduğuna inandığının altını çizdi.
Moldova’da yaklaşık olarak 90.000 Bulgar yaşıyor. Bunların 5000 kadarı çift pasaportlu. Ayrıca, Moldova’da Bulgarca eğitim veren 35 adet okul bulunuyor. Kalfin’in, Chisinau’ya yaptığı ziyaret süresince Moldova’da faaliyet gösteren Bulgar örgütlerin liderleriyle de bir araya gelmesi planlanıyor.

Kaynak:« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS