Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Çocuklarda saldırganlığın nedenleri ele alındı

Çocuklarda saldırganlığın nedenleri ele alındı

24 Ekim 2017

Halk Meclisi binasında düzenlenen “Ebeveynler-Çalışmalar-Saldırganlık ve Çocukların Korunması” konulu yuvarlak masa toplantısında konuşan çocuk psikolojisi uzmanı İvan İgov,”Ülkede çocukların yaklaşık yüzde 80’i güvenlik standartlarına uymayan binalarda eğitim görüyor ve okullarda çocuklarda görülen saldırganlığın nedenlerinden biri de budur” diye kaydetti.

İvan İgov, daha 1972 yılında okullarda iki vardiya halinde çalışılmasına yönelik geçici olarak önlem alındığını ve o zamandan bu yana 300-600 öğrencinin eğitim görmesi öngörülen binalarda 1500-2000 öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti. Sınıflarda yer alan öğrencilerin sayısının 26 olması gerekirken bazı yerlerde 32’e çıktığına dikkat çekti.

Psikolog, “Öğrencilerin kötü hijyen koşullarından korkuyor ve okullarda bulunan tuvaletleri kullanmıyor. Lise okullarında altı yaş grubuna ait çocukların kapalı bir alanda bulunduğu bir ortam oluşuyor. Tüm bunlar çocukların üzerinde ciddi etki yaratıyor” diye izah etti.

Psikoloğun ifadelerine göre 40 dakikalık ders saati uygulamalı okullarda iki vardiya halinde eşit eğitim ve öğretim hakkı çocukların ellerinden alınmıştır. Başka bir sorun, 7-8 yaşlarındaki çocuklar, bu tip bir bilgiyi kavrayacak kadar gelişmemiş olduklarından dolayı anlamadıkları bir şeyi okuyorlar.

İgov, bir okulda bir vardiya halinde 500 altında çocuğun okuması, bu çocukların yaşlarının yakın olması, ders içeriğinin ise yaş özelliklerine uygun olması şeklinde destekleyici okul ortamı oluşturulması ile ilgili çözümler önerdi.

İvan İgov, gençlerde saldırganlığın içe ve dışa dönük olarak görüldüğünü belirtti. Psikoloğun ifadelerine göre insanlar daha çok saldırganlığın dış tezahürlerinden bahsediyorlar ve içe dönük saldırganlıktan daha seyrek bahsediyorlar. Çocuk psikolojisi uzmanı, “Böylece Bulgaristan’da her yıl 18 yaş altı 40-50 çocuğun intihar davranışları sergilediği oluyor” diye altını çizdi ve bu gençler sessiz, mütevazi ve utangaç olduğu için bunun zor fark edildiğini sözlerine ekledi. İgov, Eğitim ve Bilim Bakanlığının her bir okulda psikoloji uzmanı görevlendirilmesine yönelik tedbirini teşvik etti.

İgov’un ifadelerine göre çocukların hayatlarına nasıl devam edeceğine karar vererek hayatına devam etmeleri için yardım ve destek verilmesine ilişkin sistem oluşturulmasına ihtiyaç var. Tartışma sırasında ders içeriğinin ağır olması sorununun daha 1989 yılından beri var olduğunu, ancak o zamandan farklı olarak şimdiki çocukların verimli ders çalışma yöntemini bilmedikleri anlaşıldı.

Böylece birinci sınıf üniversite öğrencilerinin ilk sınavlarını alabilmesi için özel ders almak zorunda kaldıklarını kaydeden İgov, “Başka bir sorun Bulgaristan’da ailelerin üçte biri, aile içinde çıkan sorunları agresif bir şekilde çözüyorlar. Bu model, çocuklar arasına taşınan sosyal modelidir” dedi.

Mobil cep telefon, internet kullanımına yönelik elektronik iletişim araçlarıyla ilgili siber zorbalığın büyük bir sorun olduğu kaydedildi. Siber zorbalık uzun vadeli olumsuz sonuçlar riski oluşmasına yol açıyor, bununla birlikte siber zorbalığı yeterince bilinen bir şey değil, hafife alınıyor ve yeterli ölçüde kontrol altına alınmış değil. Psikolog, “Siber zorbalık, saldırganlık ve zorbalıkla ilgili olarak geliştirilen bir şeydir. Pasifliğin de bir tür agresiflik olduğu ortaya çıktı. Bizim devlet olarak çocuklara yönelik verdiğimiz mesajlar da agresiftir. Böylece zorbalık gören bir çocuk çok kolay bir şekilde intihara kalkışıyor” diye vurguladı.

Çocuk psikolojisi uzmanı, “Zorbalık üç şekilde kendini gösterir-fiziksel, sözlü ve sosyal-dışlama, görmezden gelme, dedikodular, söylentiler, kışkırtmalar, casusluk yapma, ilişkileri bozma ve siber zorbalık gibi şekillerde yansıyor.

Siber zorbalığı tespit etmek zordur, her yerde görülür, hafife alınır, gerçek ilişkilere yansır, teknik okuryazarlık gerektirir ve bu işin içinde olmayanlar tarafından neredeyse fark edilmez bir şeydir.

Siber zorbalığın somut şekilleri cep telefonuyla tehditler, hakaretler, küfürler ve başka şeyler yapmak, internette hoşa gitmeyen şeyler yazmak-kötü durumda bırakma, başkalarını birini başkasına karşı kışkırtma, sosyal ağlarda kendini başka biri olarak tanıtma, bilgisayar virüsleri yayma ve kimlik çalma” diye izah etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS