Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ençets köyünde 2. Pişi Şenliği yapıldı

Ençets köyünde 2. Pişi Şenliği yapıldı

25 Ekim 2017

Bugün Kırcaali’nin Ençets (Salman) köyünde Snejanka Anaokulu tarafından düzenlenen 2. Pişi Şenliği yapıldı. Şenliğin açılışında konuşan Snejanka Anaokulu Müdürü Polya Stankova, şenliğin “Bilgelik Bizi Birleştiriyor” başlığı altında yapıldığını söyledi. Bu bağlamda anaokul müdürü, şenliği şereflendiren Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’e Kırcaali’nin Bulgaristan’ın Hoşgörü Başkenti ilan edilmesi gibi Ençets ve Snejanka Anaokulunun Bilgelik Başkenti ilan edilmesi önerisini yaptı.

Kırcaali Belediye Başkanı ve Yardımcısı Veselina Tihomirova’dan başka şenliğin konukları arasında Kırcaali Vali Yardımcısı Sevda Kamburova, Kırcaali Belediye Meclisi Eğitim Komisyonu Başkanı Georgi Küçükov, Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Bahar Palova, Ençets bölgesinde bulunan 11 köyün muhtarla birlikte Ençets köyü muhtarı Yüksek Bekir, Kırcaali Belediyesi İnsani Yardım Faaliyetleri Şube Müdürü Şirin Süleyman ve aynı şube müdürlüğünde görevli uzman Veneta Boşnyaşka hazır bulundular. Şenlik programında Kırcaali ve bölgede bulunan neredeyse tüm çocuk eğitim kurumlarının müdürleri yer aldılar.

Anaokulu bahçesine kurulan masaların üzerinde Ençets bölgesinde bulunan 11 köyün sakini olan hanımlar tarafından hazırlanan pişi ve başka hamur işleri sergilendi. Anaokulun bahçesinde ise köylü hanımlar pişi pişirdiler, Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis de hanımlara katılarak, pişi hamurunun şekillendirilmesi ve pişirilmesinde konusunda imrendirecek düzeyde becerilere sahip olduğunu gösterdi.

Snejanka Anaokulu çocukları 2. Pişi Festivali programı için hazırlanan özel bir gösteri sunmadan önce katılımcılara hitaben Vali Yardımcısı Sevda Kamburova ve Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis selamlama konuşması yaptılar. Şenliğin “Bilgelik Bizi Birleştiriyor” başlığında yürütülmesi fikrini tebrik eden Belediye Başkanı, “Bilgelik kim nasıl olursa olsun, nerede olursa olsun, nasıl görevde olursa olsun daima hayatımızın bir parçası olmalıdır. Çünkü daha hoşgörülü ve birlik içinde olmamızı kılan bilgeliktir ve bu bilgeliği çocuklarımıza da öğretelim” dedi.

Konuşmalardan sonra Snejanka Anaokulu çocukları ve Ençets İzgrev Halk Toplum Merkezinin çatısı altındaki amatör gruplar popüler Bulgar pop-sanatçıları Lili İvanova, Georgi Hristov, Rositsa Kirilova ve Miro tarafından söylenen şarkılara dans gösterilerle eşlik ettiler. Aşk şarkılarına eşlik eden danslara hayran kalan seyirciler tarafından çocuklar ve gençler bol bol alkışlandı. Belediye Başkanı çocukları inşaatçı oyun setleri ve kitapçıklarla ödüllendirdi. Daha sonra Snejanka Anaokulu Müdürü Polya Stankova, “En Lezzetli Pişi” yarışması yapılacağını duyurdu. 7 kişiden oluşan bir jüri oluşturuldu. Jüride Belediye Başkanı, anaokulu müdürleri, Snejanka Anaokulu çocuklarının ebeveynleri yer aldılar. Yarışmanın sonunda tüm katılımcıların derece girdiği açıklandı ve hepsine özel hazırlanan ödüller verildi.

Snejanka Anaokulunda yapılan Pişi Şenliği sırasında şenliğin tüm köyü kapsayan Pişi Festivali’ne dönüştürülmesi fikri doğdu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS