Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
KNSB, kamu sektöründe çalışanların maaşlarının yüzde 10 artırılmasını istedi

KNSB, kamu sektöründe çalışanların maaşlarının yüzde 10 artırılmasını istedi

27 Ekim 2017

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) bugün başkent Sofya’da binlerce vatandaşın katıldığı ulusal protesto eylemi gerçekleştirdi. Sendikal örgüt, çalışanların maaşlarının artırılmasını ve temel haklarının korunmasını istiyor. KNSB Başkanı Plamen Dimitrov ve başka konfederasyon temsilcileri, Başbakanlık konutunda toplantı gerçekleştiren Üçlü İşbirliği Ulusal Konseyi üyelerinin dikkatine protestocular adına bir bildirge sundular.

Dimitrov, “KNSB, kamu sektöründe çalışan herkesin maaşının en az yüzde 10 artırılmasını ısrar ediyor” diye altını çizdi. KNSB Başkanı, “2018 yılı bütçesinin Başbakanlığa sunulmadan önce işçi maaşlarında herhangi bir artış yapılmayan alanlar olduğunun ve hak ettiği maaşı alamayan çalışanlar olduğunun endişe verici sinyallerimize kulak verilmesini istiyoruz” diye belirtti.

KNSB’nin yaptığı hesaplara göre maaşların artırılması için 100 ile 150 milyon leva arasında değişen bir miktar gerekecek. Sendikal örgüte göre Sağlık Bakanlığı bünyesindeki psikiyatri hastaneleri, kan transfüzyon merkezleri ve bölge sağlık müfettişliklerinde çalışan 14 bin kişinin maaşlarının acilen artırılması icap ediyor.

KNSB, Tarım Akademisi, doluyla mücadeleye yönelik faaliyet alanında ve kültür alanında çalışan kişilerin maaşlarının artırılmasını ısrar ediyor. Plamen Dimitrov, bu sektörlerde çalışanların maaşları artırılmadığı halde yeniden protesto gösterilerine katılmaya hazır olduklarını belirtti.

Dimitrov, “KNSB, maaşların gerçekten artmasına yönelik taleplerine iş dünyasının tepki vermesini bekliyor. Cevap alamazsak protestolara devam edeceğiz” diye kaydetti. KNSB Başkanı, protestolarının muhtemelen belirli işverenlere veya alt sektörlere yönelik olacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada Bakan Biser Petkov’un protestocu sendikacılarla görüştüğü bildirildi. Başbakanlık konutunda KNSB heyetini kabul eden Petkov, hükümetin önceliğinin vatandaşların gelirlerinin artırılması olduğunu kaydetti. Bakan, “Bunun ispatı da şudur ki, önümüzdeki yıl asgari işçi ücreti 50 artacak ve 510 leva olacak” diye belirtti.

Bakan Petkov, “Kamu sektöründe çalışanların maaşlarına yüzde 10 oranında zam yapılması ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı birimlerde çalışanların maaşları da aynı miktarda artırılacak” diye sözlerine ekledi.

Petkov, hastalık izin günleri için ödenen tazminatla ilgili ilk üç günlük hastalık izni tutarının azaltılması fikrinden vazgeçildiğini, fakat onun yerine kontrolün artırılacağını ve böylece bu hakkın kötüye kullanılmamasının ve aynı zamanda sigortalıların haklarının kısıtlanmamasının garanti edileceğini bildirdi.

KNSB Başkanı Plamen Dimitrov, hükümetin bu yönde olumlu adımlar attığını kaydederek, Avrupa’da ortalama gelirin yüzde 60’ı miktarına erişilmesi için vatandaşların gelirlerinin artırılmasına ilişkin beş yıllık plan önerdi. Hastalık raporu verilmesine yönelik kontrolün artırılmasını da tebrik etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS