Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de geleneksel Aşure Etkinliği yapıldı

Kırcaali’de geleneksel Aşure Etkinliği yapıldı

27 Ekim 2017

Bugün Kırcaali’nin pazarında düzenlenen geleneksel Aşure etkinliği kapsamında 2500 kişiye iki kazan aşure dağıtıldı. Aşure Etkinliği Kırcaali Belediyesi tarafından bu yıl on birincisi kez düzenlendi. Hicri takvime göre Muharrem ayının 10.günü kutlanan Aşure Günü etkinliği, aşure almak için sıraya dizilen gerek Müslümanları, gerek Hıristiyanları bir araya getirdi.

Aşure dağıtımı töreninde konuklar arasında Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis , Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, çok sayıda Belediye Meclis Üyesi ve muhtar hazır bulundu.

Aşure dağıtımına Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve Hıristiyanlar Cemaati Başkanı Papaz Petır Garena da katıldılar. Fakat bundan önce onlar Kırcaalilerin geçmiş Aşure Günü’nü tebrik ettiler.

Kırcaali bölgesinde din önderleri Kırcaali’de geleneksel olarak Aşure Günü’nün kutlanmasının hayırlı olmasını temenni ettiler. İnsanlığın ikinci atası Nuh Aleyhisselam’ın tufan koptuğu sırada gemisinde kalan yiyecekleri bir araya toplayıp aşure yiyeceği yapmasıyla kurtulanları doyurarak, tüm insanlığın yeniden dünyada kalışına, var oluşuna sebep olmasından dolayı Aşure Günü’nün ortak bir dini bayram olduğunu ileri sürdüler.

Belediye Başkanı Hasan Azis de Kırcaalilerin geçmiş Aşure Günü’nü tebrik ederek, birlik, beraberlik ve hoşgörü içinde yaşamaları çağrısında bulundu. Konuşmasında Belediye Başkanı, sadece Kırcaali’de Aşure Günü’nün Hıristiyanların veya Müslümanların ibadet yerleri olan kilise veya camilerinin bahçelerinde değil, Üreticiler Pazarı’nda kutlandığını kaydetti. Muh. Azis, “Bu on bir Aşure Etkinliği kapsamında yaklaşık 50 bin kişiye aşure ikram edildi. Bu demektir ki, 50 kişiye bu ortak bayramı kutlamanın verdiği birlik ve anlaşma içinde yaşama mesajları ulaştı” diye altını çizdi.

Belediye Başkanı’nın ifadelerine göre Kırcaali daima vatandaşlar arasında dini mensubiyet ve etnik kökene göre ayrım yapılmadığı için birlik ve beraberliğin simgesi haline gelmiştir. Müh. Azis,”Aşurenin tarihçesinin başladığı Nuh’un Gemisi insanlığın kurtuluşunu simgeliyorsa, bizim kurtuluşumuz, hepimizin kurtuluşu Kırcaali adını taşıyan gemidedir” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS