Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Çocuk parası, okul müdürlerinin kararıyla kupon şeklinde ödenecek

Çocuk parası, okul müdürlerinin kararıyla kupon şeklinde ödenecek

02 Kasım 2017

Yürürlüğe girecek hükümet kararıyla çocuk için verilen aile yardımı ödeneği, çocukların gittiği okulların veya anokulların müdürleri tavsiye ettikleri halde onların belli başlı ihtiyaçlarının karşılanması için harcanacak.

Bu kararın amacı okulu terk eden çocukların sayısının azaltılmasıdır. Bu yüzden çocuk için aile yardımı ödeneğinin verilmesi çocukların anaokuluna ve okula gitmesine bağlanıyor.

Öğretmenler ve müdürler aile yardım ödeneğinin türünün belirlenmesi konusunda daha aktif rol oynayacak.

Birinci sınıfa gidecek çocuklar için verilen bir kereye mahsus devlet desteği ve çocuk için verilen aile yardım ödeneği söz konusudur.

Bir ayda ortalama yaklaşık 400 bin aileye çocuk yardımı ödeniyor. Bu ailelerin yaklaşık 2 500’üne şimdi de bu yardım çocukların belli başlı ihtiyaçlarının karşılanması şeklinde ödeniyor.

Çoğu durumlarda bu anneler reşit olmayan annelerdir ve onlara nakit para şeklinde değil de belli başlı şeyler almak için kupon veriliyor.

Nihai kararı verecek olan sosyal kurumlardır. Çocuk yardımının kupon şeklinde ödenmesi halinde giysi, ayakkabı veya okul araç gereç kuponları verilecek.

Diğer seçenek ise devletin banka yoluyla doğrudan çocukların anaokulu ücretini, okul yemek ücretini veya örneğin okul gezisi ücretini ödemesidir.

Çocuklar için yapılan bu tür harcamalar devlet tarafından ödendiği takdirde arada fark oluşursa, bu fark tutarı ailelerine ödenecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS