Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
HÖH’ten, milliyetçilerin iktidardan uzaklaştırılmasına yönelik sert bir tutum kararı

HÖH’ten, milliyetçilerin iktidardan uzaklaştırılmasına yönelik sert bir tutum kararı

03 Kasım 2017

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Merkez Konseyi toplantısı sırasında gazetecilere basın toplantısı düzenleyen HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, HÖH Merkez Konseyinin milliyetçilerin iktidardan uzaklaştırılmasına yönelik daha sert bir politika izlenmesi kararı aldığını duyurdu.

Karadayı, ”Şimdiki hükümet koalisyonu ülke için zararlıdır, çünkü ulusun birliğinin bozulması için koşullar yaratıyor, bu koalisyon Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) ülkesi imajını zedeliyor ve AB Konseyi Dönem Başkanlığına leke sürüyor” diye özetledi.

Karadayı’nın ifadelerine göre şimdiki koalisyon hükümeti ırkçı ve faşist unsurların meşrulaştırılması anlamına gelmektedir, HÖH tarafından yapılan erken Parlamento seçimleri sonuçlarının analizinin ise milliyetçilerin iktidarda yer almasına gerek kalmadığını gösteriyor.

HÖH Merkez Konseyinin de bu yüzden tüm parti teşkilatlarını, yerel yönetim temsilcilerinden Bulgaristan Parlamentosu ve AB Parlamentosu milletvekillerine kadar milliyetçilerin iktidardan uzaklaştırılmasına yönelik çalışmakla ve milliyetçi partilerin yer aldığı koalisyon hükümetinin bozulmasına yönelik politika izlemekle görevlendirdiğini belirtti.

Karadayı, bunun için izin verilen hükümete karşı gensoru önergesi verilmesi dahi tüm demokratik, siyasi ve parlamenter yolların kullanılacağını belirtti.

Bu anlamda Mustafa Karadayı, HÖH partisinin muhtemelen geçen hafta Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) tarafından duyurulan Boyko Borisov’un kurduğu üçüncü hükümete karşı gensoru önergesini destekleyeceğini doğruladı. HÖH Milletvekili Yordan Tsonev, daha dün bunu açıklamıştı.

Mustafa Karadayı, milliyetçi partilerin iktidarda yer almasının Bulgaristan’ın demokratik bir ülke imajını zedelediğini ve HÖH partisinin tüm Bulgaristan vatandaşları adına demokrasiyi ve AB değerlerini korumak zorunda olduğunu kaydetti.

HÖH Başkanı, “Demokrasi tehdit altında bulunuyor. Nefret eylemi ve saldırganlık yapanlar iktidarda” dedi.

Karadayı, tüm koalisyon hükümetine gelince Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin milliyetçileri taklit ettiğinin görüldüğünü söyledi. Karadayı, “GERB partisini batırmak bizim derdimiz değil, ancak onlar devleti batırıyor” diye görüşünü belirtti. Karadayı’nın ifadelerine göre GERB partisi çifte standartlarını siyasi ahlak konusunda da dayatıyor.

Mustafa Karadayı, “Hükümeti yeniden biçimlendirme şarttır ve kaçınılmazdır” diye altını çizdi ve zorunlu olmasa da, bunun erken Parlamento seçimlerine gidilmesiyle de olabileceğini sözlerine ekledi.

Karadayı’nın ifadelerine göre Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini yürütecek olması herhangi bir hükümet için bir mazeret olamaz, hele de milliyetçilerin yer aldığı bir hükümet için asla böyle bir mazeret olamaz.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS