Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Kuş gribi nedeniyle kümes hayvanları öldürülüyor

Kuş gribi nedeniyle kümes hayvanları öldürülüyor

06 Kasım 2017

Gıda Güvenliği Ajansı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülke çapında dört noktada halk arasında tavuk vebası olarak adlandırılan kuş gribi vakaları tespit edildiği bildirildi. Kuş gribi vakaları Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık), Haskovo (Hasköy) ili, Sliven (İslimiye) ve Yanbol ilinde tespit edildi.

En son salgın Yanbol iline bağlı Zimnitsa köyünde bir ördek üretim çiftliğinde tespit edildi. Bu çiftlikte yetiştirilen yaklaşık 8 bin ördek imha edildi.

Virüs tespit edilen hayvanların imha edilmesi ve hastalığın yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirlerin bir parçası olarak salgın meydana gelen noktaya yakın yerlerde bulunan hayvan çiftliklerindeki hastalığa yatkın hayvanlar da öldürülüyor.

An itibariyle Yanbol ilinde sadece Zimnitsa köyünde bulunan bir ördek çiftliğinde kuş gribi tespit edildi.

Sliven’in Gluşnik ve Haskovo’nun (Hasköy) Uzundjovo köylerinde yetiştirilen kümes hayvanlarında da kuş gribi tespit edildi.

İlk olarak kuş gribi salgını Ekim ayının ortasında Dobriç İlçesi’nin Stefanovo köyünde bulunan bir ördek çiftliğinde tespit edildi.

Salgının önlenmesi için veteriner hekimlikle ilgili mevzuat doğrultusunda tüm tedbirler alındı. Salgın tespit edilen çiftliklerin etrafındaki üç kilometrelik alanda bulunan kuşlar insancıl yöntemlerle itlaf edildi. Aynı zamanda salgın tespit edilen noktaların etrafındaki 10 kilometrelik alanlarda sürekli klinik muayeneler yapılıyor.

Şu anda ülke genelinde yeni doğan su kuşlarının kuş üretim çiftliklerine getirilmesi yasaktır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS