Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’ın ilk Cumhurbaşkanı Jelü Jelev’in doğduğu eve anıt taşı konuldu

Bulgaristan’ın ilk Cumhurbaşkanı Jelü Jelev’in doğduğu eve anıt taşı konuldu

07 Kasım 2017

Bulgaristan'da komünist rejimin sona ermesinin ardından demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Jelü Jelev’in dünyaya geldiği Şumnu iline bağlı Smyadovo İlçesi’nin Veselinovo köyünde bulunan evine konulan anıt taşının açılış töreni yapıldı. Törende resmi konuklar arasında Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve eski cumhurbaşkanları Petır Stoyanov, Georgi Pırvanov ve Rosen Plevneliev hazır bulundu.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Radev, “Dr. Jelü Jelev, muhaliflerin cesaretine ve diğerlerin karar alamadığı bir anda ülkenin sorumluluğunu üstlenme cesaretine sahipti. Cumhurbaşkanı Jelev, herkesin birbirini suçladığı bir zamanda hep demokrat kaldı. İnsanların birçoğunun utandığı ve “halka ait” ifadesinin kullanımını kınadığı bir zamanda halk adamı olmaya devam etti. O, kişisel çıkarların değil, fikirlerin peşinde koşuyordu” dedi.

Jelü Jelev’in doğduğu eve anıt taşı koyma fikrinin Rumen Radev’e ait olduğu anlaşıldı. Radev’in Smyadovo Belediye Başkanı İvanka Petrova ile irtibata geçerek, fikri gerçekleştirme imkanlarını ele aldığı belirtildi. Böylece evin duvarlarının onarımı ve anıt taşının hazırlanması için belediye bütçesinden 3 bin leva ayrıldığı açıklandı. Evin bir odasının demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı’na ait eşyaların sergileneceği müze olarak düzenlenmesi fikri var.

Dr. Jelü Jelev, 79 yaşında 30 Ocak 2015 tarihinde vefat etti. 1990-1997 döneminde Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Jelü Jelev, ünlü filozof, bilim adamı, demokrat, muhalif, siyasetçi ve devlet adamı olarak Bulgaristan’ın en yeni tarihinde silinmez izler bıraktı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS