Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Türklerine azınlık statüsü verilmesini isteyen Mestan hakkında suç duyurusu

Bulgaristan Türklerine azınlık statüsü verilmesini isteyen Mestan hakkında suç duyurusu

08 Kasım 2017

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan’ın Bulgaristan'daki Türklere azınlık statüsü verilmesini istemesinden dolayı ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla bilinen Birleşik Vatanseverler Koalisyonu, bugün DOST partisini Başsavcı Sotir Tsatsarov’a şikayet etti. Mecliste basına açıklamalarda bulunan Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Milletvekili Yulian Angelov, Mestan ve DOST partisinin, Bulgaristan Anayasası ve ülkenin kanunlara aykırı olarak Bulgaristan devletinin Bulgaristan'daki Türklere azınlık statüsü verilmesini istemesinden dolayı Başsavcıya suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Angelov, “Mestan ve partisinde yer alan başka siyasetçiler hakkında cezai kovuşturma başlatılması için Ceza Kanunu’nda yeterli hükümler olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Birleşik Vatanseverler Koalisyonu’na göre bu tür talepler toplumun bölünmesine yol açıyor. Angelov, şu ifadeleri kullandı: “DOST partisi, ırk, dini veya başka bir etnisite mensubiyetine göre Bulgaristan vatandaşlarını bölüyor ve bu da kabul edilemez bir şey. Bulgaristan’da savcılık makamının gerçekten tedbir almasını ve Mestan ve DOST partisinin kimin yararına çalıştığını ispatlamasını ve bu partinin ülkede yasaklanmasını, yabancı devletlerin çıkarlarına hizmet eden kişilerin ise kanunlara göre yargılanmasını umuyoruz”.

Arnavutluk’ta ve başka ülkelerde yaşayan Bulgarlara azınlık haklarını arayan Bulgaristan kendi vatandaşı olan Türklere azınlık statüsü verilmesini istemiyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS