Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Yeni Sağlık Bakanı Kiril Ananiev oldu

Yeni Sağlık Bakanı Kiril Ananiev oldu

10 Kasım 2017

Yeni Sağlık Bakanı Kiril Ananiev oldu. Meclis Genel Kurulunda Ananiev’in Sağlık Bakanlığı görevine atanmasına ilişkin yapılan oylamada 121 milletvekili kabul oyu kullanırken 85 milletvekili ise ret oy kullandı.

Ananiev’in Sağlık Bakanlığı adaylığı birkaç saat süren sert tartışmalara neden oldu. Bulgaristan İçin Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) Koalisyonu Genel Başkanı Korneliya Ninova, “Meclis Genel Kurulunda olup bitenler, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) hükümetinin parlak bir görüntüsü ve Boyko Borisov’un yüzüdür. Başbakan Boyko Borisov, sistematik bir şekilde Anayasayı ve ülkenin kanunlarını ihlal ediyor” diye yorum yaptı. Ninova, sadece Başbakan’ın Bakanlığa aday gösterme hakkı ve yükümlülüğü olduğunu belirtti.

Cuma günü Ananiev’in adaylığını Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev’in tanıtmasından dolayı Ninova kendisine şöyle bir soru yöneltti: “Başbakan size ne zaman yetkilerini devretti. Sizin teklifiniz Anayasa ve ülkenin kanunlarına göre meşru değildir”.

Ninova, Borisov hakkında, “O, Anayasayı ihlal ediyor, kurumları batırıyor ve korkak biri” diye yorum yaptı. Fakat Meclis Başkanı Dimitır Glavçev, Ninova’ya milletvekilleri ve Bakanlar Kurulu üyelerine hakaret eden bir milletvekilini birden fazla oturumdan uzaklaştırma yetkisine sahip olduğunu hatırlattı.

GERB Milletvekili Daniela Daritkova, “Sağlık sistemini mali ve düzen açısından istikrarlı kılacak Bakanlık görevine uygun bir isim bulduğumuza inanıyorum” diye vurguladı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Hasan Ademov, yeni Sağlık Bakanı’na makamına gittiği zaman “Cehenneme Hoş geldiniz!” yazılı tabela ile karşılanmamasını diledi.

Kiril Ananiev, İvan Kostov’un kurduğu hükümetten bu yana kurulan hükümetlerin birçoğunda Maliye Bakan Yardımcısı görevinde bulundu ve devlet bütçe tasarılarını hazırladı. Ognyan Gerdjikov’un başkanlığındaki teknokratlar hükümetinde Maliye Bakanı görevinde bulundu.

Ananiev, sağlık alanında var olan sorunları iyi biliyor, çünkü uzun yıllardır Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) yönetiminde yer aldı. Şu anda NZOK Denetim Kurulu Başkanı görevindedir.

Yeni Sağlık Bakanı atanması gerekti, çünkü Prof. Dr. Nikolay Petrov görevinden istifa etti ve Başbakan Boyko Borisov da onun istifa dilekçesini onayladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS