Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
2016 yılında yaklaşık 40 bin genç istihdam edildi

2016 yılında yaklaşık 40 bin genç istihdam edildi

13 Kasım 2017

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, “2016 yılında yaklaşık 40 bin genç İstihdam Ajansı aracılığıyla reel sektörde çalışmaya başladı” diye bildirdi.

2017 yılının Ocak-Eylül döneminde 29 yaş altı 31 300 civarında genç İstihdam Ajansı aracılığıyla birincil işgücü piyasasında çalışmaya başladı.

Rusçuk şehrinde düzenlenen “Eğitim, İşgücü Piyasası ve İş” konulu konferansın açılış konuşmasını yapan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, “2016 yılında toplam 40 269 genç işe başladı” diye belirtti. Konferans Rusçuk Angel Kınçev Üniversitesi ve İstihdam Ajansı tarafından düzenlendi.

Bakan Petkov, “Emek piyasasında talep ile arz arasında denge oluşturması günümüzde küreselleşen ve yüksek teknoloji dünyasında zor bir iştir. Eğitim, iş dünyası ve kamu istidam kurumlarının ortak çaba sarf etmesine ihtiyaç duyuluyor” diye altını çizdi.

Petkov, “İşsizliğin düşük oranda olması ve yaklaşık 4 000 yüksek eğitimlinin işsiz olması halinde her bir diplomalı uzmanın hızlı bir şekilde uygun iş pozisyonuna yönlendirilmesi çok önemlidir” diye düşünüyor. Bakan, “Bu hedefe ulaşılması için istihdam politikası doğrultusunda bireysel hizmetler, ücretli staj, temel yetkinliklere yönelik eğitim programları gibi çeşitli araçlar uygulanıyor” diye sözlerine ekledi.

Petkov,”Bulgaristan, gençlere eğitim, istihdam, ilk deneyim, çalışma alışkanlıkları ve sosyal entegrasyon için çeşitli fırsatlar sunan AB’nin Gençlik Garantisi Programı’nı başarılı bir şekilde uyguluyor. Her yıl işsiz gençlere eğitim ve sübvansiyonlu istihdam sağlanan Ulusal İstihdam Eylem Planı uygulanması için finansman sağlanıyor. Devlet, il ve belediye idarelerinde çalışmaya yönelik Kariyere Başlangıç Programı da başarılı bir şekilde uygulanıyor” dedi.

“Gençlik İstihdamı”, “Gençlerin Eğitimi ve İstihdamı”, "Çalışmaya Hazır” program tedbirleri kapsamında binlerce genç staja veya işe başlayabilirler. Bu program tedbirlerince çalışanların maaşları İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde ödeniyor.

2017 yılının Eylül ayına kadar 6896 genç AB tarafından finanse edilen programlar kapsamında işe başladı. 2016 yılında AB tarafından finanse edilen programlar kapsamında işe başlayanları sayısı ise 19 064 kişidir.

Petkov, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2030'a kadar Bulgaristan'da işgücü piyasasının gelişimi için tahminler hazırladığını ifade etti. Bu tür tahminlerin okullara ve üniversitelere alınacak öğrencilerin sayısının belirlenmesi açısından eğitim sistemine yardımcı olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS