Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile görüşme yaptı

Başbakan Borisov, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile görüşme yaptı

15 Kasım 2017

Başbakan Boyko Borisov, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile görüşme gerçekleştirdi. Borisov ile Roma’da görüşmesinin ardından basın açıklaması yapan Gentiloni,”İyi ekonomik ilişkilere dayanarak Bulgaristan'a daha fazla yatırım yapılması hakkında konuşabiliriz” dedi.

İtalya Başbakanı, Avrupa Birliği (AB) üyesi devletler olarak Bulgaristan ve İtalya'nın ortak jeopolitik çıkarları olduğunu belirtti. Gentiloni, Bulgaristan’ın Birlik için zor ve önemli bir zaman diliminde AB Başkanlığını devraldığını ve Başbakan Borisov’un çok yararlı bir rol oynayabileceğinin altını çizdi. İtalya Başbakanı, “AB, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması (Brexit) ile karşı karşıya ve birlik içinde olduğumuzu göstermek zorundayız” dedi.

Bununla birlikte Gentiloni, görüşmede göç krizinin üstesinden gelinmesi konusunda AB ve üye ülkelerin görüşünün ele alındığını belirterek, Bulgaristan’ın hak ettiği halde Schengen Bölgesi’ne dahil edilmemesine rağmen AB’nin dış sınırlarında sığınmacı baskısının önüne geçilmesine yönelik çabalarını yüksek değerlendirdi.

Gentiloni, Borisov ile AB’nin Batı Balkan ülkeleriyle ilişkilerinin gelişimi konusunda ortak görüşe sahip olduklarını vurguladı. Bulgaristan’ın bölgeye ilişkin ekspertiz raporu hazırladığını ve Mayıs ayında Batı Balkan Zirvesi düzenlediğinin altını çizerek, bu bölgedeki ülkelerin AB entegrasyonu sürecinde ilerleme kaydetmesini beklediğini söyledi.

Boyko Borisov, “Mayıs ayında yapılacak Batı Balkan Zirvesi’ne kadar Batı Balkan ülkeleri konusunda çok işimiz var, ama bölgede altyapıdan başlayabiliriz. Bu ülkelerin 8 Nolu Pan Avrupa Ulaşım Koridoruna demiryolu hatları, otoyollarla katılması söz konusudur. Bunun yapılması iş dünyası için yeni fırsatlar yaratacaktır. Balkanlarda güvenliği garanti etmek istersek, devasa hedefler belirlemeden işe buradan başlamalıyız” diye yorum yaptı.

Borisov, göçmenlere yönelik şimdiki politikanın devam edemeyeceğini ve AB diplomasinin bu yönde eleştiriler aldığını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS