Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Meclis Başkanı Dimir Glavçev, görevinden istifa etti

Meclis Başkanı Dimir Glavçev, görevinden istifa etti

17 Kasım 2017

Meclis Başkanı Dimir Glavçev, görevinden istifa etti. Glavçev, bu kararı Başbakan Boyko Borisov ile bir buçuk saat süren baş başa görüşmeden sonra aldı. Şimdiye kadar Meclis Başkanı görevinde bulunan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi Kırcaali Milletvekili Tsveta Karayançeva’nın Meclis Başkanlığına getirileceği söyleniyor.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partileri dün Dimitır Glavçev’in Meclis Başkanlığı görevinden istifa etmesi için toplu dilekçe verdi.

Meclis kürsüsünden istifa dilekçesi sunduğunu duyuran Glavçev, milletvekillerin kendilerinin görevden istifa etmeleri durumunda bu dilekçenin Mecliste görüşülmesinin ve oylanmasının gerekmediğini söyledi.

Glavçev, böylece GERB partisinin yeni bir siyasi davranış tarzı ortaya koyduğunu ifade etti.

GERB Meclis Grubu adına konuşan GERB Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov, Glavçev’in her zaman Meclis Çalışma Yönetmeliği’ne uyduğunu, ancak şimdi daha farklı bir durumun söz konusu olduğunu ve bilgece davranmak gerektiğini kaydetti.

Glavçev, istifa etmeden önce Başbakan Borisov, ülkede istikrarın her şeyden önce geldiğinin altını çizdi.

İki gün önce Glavçev, BSP Genel Başkanı Korneliya Ninova’yı Meclis oturumundan uzaklaştırmasından sonra skandal patlak verdi. Dün sosyalist milletvekilleri Glavçev, görevden istifa etmediği sürece Meclis oturumlarına katılmayacaklarını açıkladılar.

Glavçev, kürsüde konuşma yaptığı sırada BSP milletvekilleri salonda bulunuyordu, GERB milletvekilleri ise Glavçev’i ayağa kalkarak ve alkışlarla uğurladılar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS