Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Türk-Bulgar Gazeteci Değişim Programı Tamamlandı

Türk-Bulgar Gazeteci Değişim Programı Tamamlandı

16 Kasım 2017

Edirne Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü ile Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğu arasında yapılan iş birliği çerçevesinde daha önce Hasköy (Haskovo) yerel basın mensuplarının 3-4 Ekim tarihlerinde Edirne’de ağırlanmasının ardından, Edirne basınından bir grup gazeteci, 14-15 Kasım’da Bulgaristan'da çeşitli ziyaret ve temaslarda bulundu.

İlk ziyaret, resmî program çerçevesinde Hasköy Valiliğine yapıldı. Vali Stanislav Dechev ve Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu Vasil Valchev tarafından ağırlanan basın heyetine, Edirne Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Uğur Ülgen, Edirne Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ender Aydın ve Filibe Başkonsolosluğundan Muavin Konsolos Volkan Tanyıldız eşlik etti. Gazetecileri sıcak bir ortamda karşılayan Vali Dechev, basın mensuplarıyla tek tek yakından ilgilenerek görev yaptıkları kuruluşlar hakkında bilgi aldı. Görüşmede söz alan Muavin Konsolos Volkan Tanyıldız, bu tür aktivitelerin iki ülke arasındaki ilişkilerin artması açısından önemli olduğunu kaydederek özellikle kültürel konularda iki ülkenin pek çok ortak yanı bulunduğunu, bu hususun ön olana çıkarılması gerektiğini belirtti.

Edirne Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Uğur Ülgen ise bu tür gazeteci değişim programlarının Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından sık sık icra edildiğini ancak bunun yerel düzeyde ilk olarak yapıldığını belirtti. Daha önce 2015 yılında Çorlu basın mensupları ile Bulgaristan’ın Burgaz ilinde mukim gazeteciler arasında benzer bir programın yapıldığını, bu programa davetli olarak iştirak ettiğini belirten Ülgen, bu tür etkinliklerin özellikle basın mensupları arasındaki iletişimin artması ve gelişmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Öğleden sonra Hasköy Valiliği tarafından yapılan iş toplantısında ise Hasköy ve civar ilçelerin ticari yapısı ile yatırım imkânları ele alındı.

Resmî kısmı Valilik ziyareti ve Hasköy Valiliği tarafından organize edilen iş toplantısı ile sınırlı tutulan programda, Edirne basın mensupları, mesleki çalışmalar yapmak üzere bir dizi temas ve çeşitli kuruluşlar ile görüşmeler de gerçekleştirdi.

Gezi programı kapsamında M.Ö. 5. Yüzyılın ilk yarısına kadar uzanan Trak medeniyetine ait tarihî bir mezar ve Japonya’nın maddi desteği ile inşa edilen bir müze ziyareti yapıldı. Ayrıca Kaplıcalarıyla ünlü Minarali Bani ilçesinde bir gece konaklayan Edirne basın mensupları, programın sona ermesinin ardından yurda döndü.

Kaynak: Edirne Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS