Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov: Avrupa’nın iç sınırlarına değil, dış sınırlarına duvar yapalım

Başbakan Borisov: Avrupa’nın iç sınırlarına değil, dış sınırlarına duvar yapalım

20 Kasım 2017

Başbakan Boyko Borisov, Sofya Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesinde "Bulgaristan, Balkanlar, Avrupa ve Dünya" konulu konuşma yaptı. Borisov, AB - Türkiye arasındaki Göç ve Mülteciler Anlaşması işe yarıyor ve göçmen baskısından AB'nin uzak tutulması için en doğru olanı da budur” dedi.

Konuşmasının başında son günlerde meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine başsağlığı dileyen Başbakan, dün akşam Londra’da Belçikalı David Goffin'i 2-1 yenerek ATP Dünya Turu Finalleri'nde şampiyonluğa ulaşan en başarılı Bulgar tenisçisi Grigor Dimitrov’u tebrik etti. Başbakan Almanya’da hala hükümet kurulmamasından dolayı endişesini de dile getirdi.

Borisov, “Avrupa Birliği’nin (AB) iç sınırlarına değil, dış sınırlarına tüm eldeki imkanlar kullanılarak, duvar örülmesi gerekir” dedi.

Başbakan’ın ifadelerine göre Avrupalı liderler Türkiye’yi tamamen reddetmekteler ve yakınlaşabilecekleri her hangi bir konu yoktur. Borisov, “Türkiye, Avrupa’ya en büyük komşusu durumunda, iyi eğitimli ve silahlı, Avrupa’da en büyük orduya sahip dev bir ülke” diye dikkat çekti. Başbakan, “Avrupalı liderler, barış ve müzakerelerin en iyi yol olduğunu anlamak zorundadırlar” diye kaydetti.

Başbakan, “Avro Bölgesi’nin bekleme odasına alınmamıza yönelik ilk adım konusunda iyimserim, çok çalışıyoruz ve bunun olmasını umuyorum” dedi. Borisov, “Her bir devlet, belli bir dönemde avroyu kullanacağına dair sözleşme imzaladı. Mali ve ekonomik göstergelerimiz, Avro Bölgesi için risk oluşturmuyor” diye ifade etti.

Başbakan, “AB ülkelerinin AB Dönem Konseyi Başkanlığını yürütmesi, Avrupa’yı yönettiği anlamına gelmez. Avrupa ülkelerinin olgunluğunu gösterir. Her hangi bir avantaj yaratmaz, ancak konuyu saygı ve iyi bir zamanlama ile meslektaşlarınızın dikkatine sunarsanız, onlar onu gündeme alacaklardır” diye belirtti. Borisov, “Schengen Alanı dahilinde orada olmaması gereken devletler de bulunuyor, çünkü serbest dolaşım iyi bir şey, ama Avrupa’nın kontrolsüz harekete ihtiyacı yok. Schengen Bölgesi’ne katılmak için daha yeni çalışmaya başlayacağız, ancak bu şekilde olmayacaktır. En azından ben böyle düşünüyorum” dedi.

Batı Balkan ülkeleri konusuyla ilgili Borisov, Avrupalı liderlerin Batı Balkan ülkeleri AB’ye katılmazsa, bunun gelecekte büyük bir gerginliğe neden olacağının farkında olduklarını belirtti.

Boyko Borisov, “Bu konuda ilk başarımız, Batı Balkanları Avrupa’nın gündemine taşımayı başarmamızdır. Bu ülkelerin tam olarak hangi tarihte AB’ye katılacağına dair söz veremeyiz, henüz bu tarihler belli de değil. Bu ülkelerin gençlerine onları nasıl bir gelecek beklediğini açık bir şekilde anlatmalıyız, aksi takdirde onlar Balkanları terk edecekler” dedi.

Başbakan, “17 Mayıs’ta Bulgaristan’da Batı Balkan ülkelerinin liderleri ile Avrupalı liderler arasında tarihi bir görüşme gerçekleşecek. O zamana kadar Avrupa ve değerlerinin her şeyden önce geldiğini, dersimizi aldığımızı ve geriye değil, ileriye bakacağımızı göstermek için bir şansımız var” dedi.

Borisov’un konuştuğu konferansta Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Milletvekilleri General Konstantin Popov, İvelina Vasileva, Krasimir Velçev, büyükelçiler, Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesinde öğretim görevlileri ve öğrenciler hazır bulundular.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS