Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Vali Çanev’ten, Bulgaristan’ın AB üyeliğinin 10.yılı dolayısıyla sunum

Vali Çanev’ten, Bulgaristan’ın AB üyeliğinin 10.yılı dolayısıyla sunum

20 Kasım 2017

Krumovgrad’ın (Koşukavak) Devisilovo köyü sakinleri, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı’nın sloganı olan birlikten güç doğduğunun gerçek olduğunu gösterdiler. 17 Kasım 2017 Cuma günü Devisilovo köyünü ziyaret eden Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Bulgaristan Cumhuriyeti’nin AB’ye İlişkin 2017 İletişim Stratejisi çerçevesinde düzenlenen görüşmede Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin 10.yılı ve önümüzdeki yıl AB Konseyi Dönem Başkanlığı dolayısıyla AB’ne üyeliğin getirdiği avantajlar ve dezavantajlar hakkında sunum yaptı.

Yunanistan sınır bölgesinde bulunan Devesilovo, Avren ve Malık Devesil köylerinden amatör sanat grupları Devisilovo köyündeki Halk Toplum Merkezinde eşsiz ses yeteneğini, Rodoplara has renkli milli kıyafetler ve dağda yaşayan insanların güçlü ruhunu sergilediler. Onlar, Brüksel’den uzak yerde yaşasalar da AB’nin sembollerini biliyorlar ve bütün dünyayı kendine hayran bırakan Bulgar folklorunun Birleşik Avrupa’da ülkemizin ticari markası olduğuna inanıyorlar.

Vali Çanev, “Sizin için uzlaşma ve uyum gibi kavramların anlaşılmaz geldiğini ve AB’yi çocuklarınızın iş aramaya gittikleri bir yer olarak gördüğünüzü biliyorum, fakat şunu unutmamamız gerekir ki, AB yakınsamayı hedefliyor ve onun mali araçları sayesinde sizler tarım için hibe desteği alıyorsunuz, sınırlar açıldı ve herkes AB içinde serbestle dolaşabiliyor, komşumuz olan Yunanistan ise bize bir karış mesafede bulunuyor” diye vurguladı.

Devisilovo köyü muhtarı Radostina Handeva, “Zor günlük yaşamına ve karlı bir geçim kaynağı olmamasına rağmen buradaki insanlar son derece misafirperver, çalışkan ve cesur, mücadeleci ve yetenekli ve çıktıkları her bir sahnede sergiledikleri performansla izleyicilerin gönlünü fethediyorlar” diye kaydetti.

Yerliler, Yunanistan’a yakın mesafede yaşadıkları için çoktandır Avrupalı olduklarını ve Avrupa çeşitlilikte birlik olduğu için aynı istek ve hırsla Bulgar folklorunun adını yurtiçine ve yurtdışına yaymaya devam edeceklerini anımsattılar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS