Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sofya Bulgar-Türk Tarım İş Forumu’na yaklaşık 120 Türk firması katılacak

Sofya Bulgar-Türk Tarım İş Forumu’na yaklaşık 120 Türk firması katılacak

21 Kasım 2017

Sofya’da 27 Kasım 2017 tarihinde kapsamlı bir Bulgar-Türk Tarım İş Forumu yapılacak. Tarım İş Forumu, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki tarımsal ticaretin arttırılmasına yönelik kararlarla ilgili düzenleniyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmed Eşref Fakıbaba’nın başkanlığındaki Türk heyetinde Türk iş dünyasının 120’den fazla temsilcisinin yer alması bekleniyor.

Forumda hayvancılık, bitki üretimi ve bilim konulu üç temel panel düzenlenecek. İki ülkenin devlet kurumları ve iş dünyasının temsilcileri organik tarım, tarım bilimi, biyoteknoloji, gübreler ve ilaçlar konularında söz alacaklar.

Ele alınacak temel konulardan biri Türkiye’ye kuzu ihraç etme imkanı olacak. Edirne'de düzenlenen 13. Dönem Türkiye-Bulgaristan Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’nin bu konuda görüşü açıklandı. Bulgaristan’da hayvan üreticilerinin üretmek, beslemek ve kesmek için Türkiye’ye canlı koyun ihraç edebileceği belirtildi. Bunun tek şartı, Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen hayvan sağlığı koşulları doğrultusunda ek bir beyan formu doldurmalarıdır.

Ulusal Koyun Üreticileri Derneği İcra Müdürü Prof. Dr. İvan Stankov, bu ayın başında ülkede kısa bir sürede kuzu ve toklu satın almak için depolama tesislerinin inşaatına başlanacağını bildirdi. Prof. Dr. Stankov, Türkiye’de pazarının hayvan üreticilerine açık olduğunu, ancak gümrük sorunları olduğunu kaydetti. Bulgaristan’da üretilen kuzu ve toklu etinin kilosuna Türkiye tarafından 4,50-6 leva arasında fiyat teklif ediliyor. İhracat pazarı olarak Türkiye’nin uygun olduğunun altını çizen Prof. Dr. Stankov, aynı zamanda ihracat pazarı olarak diğer Arap ülkelerinin ihracatçıya yeterince kazanç getirmediğini düşünüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS