Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Donçev: Avrupa, Frankfurt’tan bakıldığında başka, buradan bakıldığında başka görünüyor

Donçev: Avrupa, Frankfurt’tan bakıldığında başka, buradan bakıldığında başka görünüyor

22 Kasım 2017

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, “Bulgaristan’ın önümüzdeki AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevi sırasında lider olmamız bekleniyor” diye kaydetti.

Donçev, gerek Doğu Avrupa ülkelerinin, gerekse birliğin eski üyeleri olan büyük AB ülkelerinin sorunlarını anlamak zorunda olduğumuzun vurgusunu yaptı.

Sofya-Üsküp arasındaki zorlu yol ile ilgili olarak Donçev, bunun tek problem olmadığını ve başka bir yolun olmasının kesinlikle Makedonya'yla ilişkilerimizi güçlendireceğini söyledi.

Donçev, “Avrupa, Frankfurt’tan bakıldığında başka, buradan bakıldığında başka görünüyor” diye altını çizdi.

Donçev’in ifadelerine göre altyapıdan başlamamız en iyi olacak. Başbakan Yardımcısı, Makedonya ile imzalanacak sözleşmenin nihai faktör olamayacağını belirtti.

Donçev,”Sadece bir ulaştırma bağlantısıyla bu iş olmaz” dedi. Başbakan Yardımcısı, spor ve kültür alanında işbirliğinin iki ülke halkını birbirine çok yakınlaştıracağını düşünüyor.

Donçev, sınıra 20-30 km mesafede bulunan bir yerde mobil dolaşım (roaming) uygulamasından dolayı bu kadar pahalı telefon görüşmeleri yapılmasının kabul edilir bir şey olmadığını kaydetti. Bugün Bakanlar Kurulu’nun Makedonya'da roaming koşullarını ele alacağını açıkladı.

Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliği konusunda Tomislav Donçev, bu ülkelerin mesela 2023 yılında AB’ye kabul edileceklerinin ciddi olarak söylenemeyeceğini izah etti. Fakat bir devletin AB perspektifi olmasının önemini belirterek, bu yönde çalıştıklarının altını çizdi. Donçev, “Bir devletin elde ettiği başarılarına, attığı adımlara göre AB üyeliğinin mümkün olabileceğinin söylenmesi önemli” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS