Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yurt dışında doğan Bulgaristan vatandaşı çocuklarının sayısı artıyor

Yurt dışında doğan Bulgaristan vatandaşı çocuklarının sayısı artıyor

22 Kasım 2017

Darik Radyosu’na konuşan Yurtdışı Bulgarlar Kurumu Başkanı Petar Haralampiev, “Yurt dışında doğum yapan Bulgaristan vatandaşlarının sayısı giderek artıyor. Yabancı uyruklu vatandaşlarla evlenenlerin çocuklarının sayısı da artıyor. Bu çocuklar hala ebeveynlerinden biri Bulgaristan vatandaşı olmasına rağmen Bulgar vatandaşlığına sahip değildirler” diye kaydetti.

Haralampiev, pek çok gencin ülkeyi terk etme eğiliminin korunduğunu söyledi.

Başka bir eğilim de görülüyor-başlıca 30-40 yaş arasındaki erkekler yurt dışından Bulgaristan’a dönüyorlar. Ancak aile kuramayan veya uygun bir iş bulamayanlar birkaç ay sonra tekrar yurt dışına gidiyorlar.

Haralampiev,”Bulgaristan vatandaşlarının ülkeyi terk etme eğilimi devam ediyor. Onların sayısında hafif bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz, yurt dışında ikamet eden vatandaşların bir kısmı geri döndü. Şu anda başlıca 30’ün üzerinde ve 40’ın altında erkekler geri dönüyorlar. Bu erkeklerin Batı Avrupa ülkelerinde birlikte bulunduğu eşleri yok ve evlenmek için geri dönüyorlar. Onların bir kısmı Bulgaristan’a dönüyor, ancak burada kendilerini gerçekleştiremedikleri takdirde birkaç ay içinde tekrar geldikleri Avrupa ülkelerine dönüyorlar” diye yorum yaptı.

Haralampiev, “En olumsuz eğilim şu ki, genelde genç Bulgaristan vatandaşları yurt dışına gidiyorlar ve orada yaşamayı tercih ederek, çocuklarını da orada doğuruyorlar. Bu eğilim devam ediyor. Şu anda yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşları kurumlara ait resmi olmayan verilere göre pek çok sayıdadır. Tam sayısı belli olmasa da, onlar 2,7 ile 3,5 milyon kişi arasındadır. Onların bir kısmı Bulgar vatandaşı bile değil- yabancı uyruklu vatandaşlarla evlenen vatandaşlarımızın çocuklarıdır” diye izah etti.

Resmi olmayan verilere göre yurt dışında ikamet eden Bulgaristan vatandaşlarının sayısı, yurt içinde ikamet eden Bulgaristan vatandaşların sayısından daha yüksektir.

Uzman, “Yurt dışında ikamet eden Bulgaristan vatandaşı olan Bulgarlardan başka Bulgaristan vatandaşı olmayan Bulgarlar da var. Makedonya, Eski Yugoslavya, Sırbistan, Moldova, Ukrayna’da bulunan Bulgarlar ve eskiden Bulgaristan topraklarından göç eden Bulgarlar da var. Onların sayısı da az değildir. Şunu söyleyebiliriz ki, ne yazık ki, ülkemizin sınırları dışında yaşayan Bulgarlar, Bulgaristan'daki Bulgarların sayısından daha yüksektir” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS