Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
'Türk soylu Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşları ikametgah belgesi alabilecek'

'Türk soylu Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşları ikametgah belgesi alabilecek'

27 Kasım 2017

T.C. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa'da Barış Manço Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Cebel Derneği Genel Kurul Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, 25 Kasım'ın "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" olduğunu bildirdi.

Çavuşoğlu, birlik ve beraberliğin Türkiye'de temin edilmesi halinde Balkan ülkelerindekilerin de kendilerini düzeltme gereği hissedeceğini, onun için kenetlenmek gerektiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayımladığı genelge kapsamında, Bulgaristan'daki bir soydaşın Edirne'deki SGK İl Müdürlüğüne gelerek kaydını yaptırabileceğine ve ayda 53 lirayla tedavi olmaya devam edeceğine dikkati çekti.

Sahada yaşanan sıkıntıların münferit hadiseler olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
"Kendini bilmezlerin, temsil ettiği makamın ne anlama geldiğinin ya da karşısındaki insanın hangi badirelerden geçerek, burada bulunduğunun farkına varmayan, bunu idrak etmeyen arkadaşların davranışlarından dolayı bir rencide durumu söz konusuysa bunu telafi etmek bize düşer. Çünkü biz, AK Parti olarak 2002'de iktidara geldiğimiz tarihten itibaren, devlet ve millet kaynaşmasını temin etmek için politikalar gerçekleştirdik. Bu da nasıl olacak? Bir kişi, millet-devlet nezdindeki bir kurum veya kişiye, bir memur veya görevlinin yanına gittiği zaman bir mahkeme duvarıyla karşılaşmayacak. Güler yüzlü, ona hizmet eden bir anlayışla yaklaşım gösterilecek. Eğer bu konuda gerçekten böyle davranış gösterenler varsa oraya neşter vurmak da bizim görevimiz. Bu noktada gereken yapılacaktır."

"Önemli bir ivme yakaladık"

Uzun dönemli ikametgahla ilgili birtakım hususların gündemde olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şu görüşlere yer verdi:
"Şu anda müsteşar bey imzaladı. Biraz evvel görüştük, henüz bakanımızın imzası gerçekleşmemiş. 31 Aralık 2017'ye kadar Türkiye'ye giriş yapmış olan Türk soylu Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşları uzun dönem ikametgah belgesi alabilecek. Yazımız hazır, imzada şu anda. İnşallah bir aksilik olmazsa birkaç gün içinde onu da size ulaştıracağız. Bizim bakış açımız, her daim insana, halka, hakka hizmet olmuştur. Bakış açımız, kişinin geldiği yer, dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun bu ülkede kendisini birinci sınıf vatandaş hissetmesi gerektiğiyle ilgili bir yaklaşım olmuştur. Şu ana kadar atmış olduğumuz adımlar, yaptığımız işlemlerle bu noktada önemli bir ivme yakaladık."

Çavuşoğlu, Balkanlarda barışın sağlanmasının önemine değinerek, "Balkanlarda barışı sağlamadığınız sürece küresel barışı sağlayamazsınız. Şunu unutmayınız ki iki dünya savaşının ateşinin yakıldığı, kıvılcımının çakıldığı yer, Balkanlardır. Balkanlardaki huzur ve barış ortamı, eğer zayi olursa bu, bütün dünya için büyük bir tehdit olur. Bizim bakış açımız, bütün kardeşlerimizin orada insanca ve birinci sınıf vatandaş olarak yaşamaları ve gerekli itibarı görmeleridir." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS