Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Fatme nine 100 yaşını doldurdu

Fatme nine 100 yaşını doldurdu

27 Kasım 2017

Ardino (Eğridere) Belediyesi, ilçe sakinlerinden 100 yaşını dolduran Fatme ninenin doğum gününü tebrik etti. Asırlık kadını Padina (Makmulu) köyündeki evinde ziyaret eden Resmi Murat, ona sağlık, uzun ömür ve huzur diledi.

Fatme ninenin doğum günü tebrik etmek için Resmi Murat’a Padina ziyaretinde Ardino Belediye Sezgin Bayram, Belediye Genel Sekreteri Müh. Kemal Aliev, eski Başmüftü Fikri Sali ve Padina Köyü Muhtarı Kamil Kiçukov da eşlik ettiler. Fatme ninenin evinde konukları kızı Ayşe, oğlu Hasan ve torunlarından birinin eşi olan Ardino Belediye Meclis Üyesi Şinka Avramova karşıladılar.

Fatme ninenin 100 yaşı dolayısıyla Resmi Murat ve Sezgin Bayram ona tebrik mesajı ve hediyeler sundular.

Son derece duygulanan Fatme nine Ardino Belediye yönetimine gösterdiği ilgiden dolayı kalbi teşekkürlerini sundu. Fatme nine konuklara doğum günü dolayısıyla bizzat kendisinin hazırladığı dana etli ve peynirli lezzetli bir kaçamak ikram etti.

Fatme nine, “Hayatım boyunca sabahtan akşama kadar tütün tarlalarında çalıştım. Büyük sevgiyle yedi çocuk büyüttüm. Bugün bu mutlu anımda tüm çocuklarımın, torunlarımın, torun çocuklarımın, gelinlerimin, akrabalarımın ve yakınlarımın beni yalnız bırakmadıklarından dolayı çok mutluyum. Hepsi sağlıklı olup, kendi yolunda yürüdükleri için memnunum” diye ifade etti. Fatme ninenin hayatından ilginç bir kesit de şudur ki, geçen asrın 80’li yıllarında bölgede hiç kimse gurbete gitmemişken onun oğullarından Aleksi uzun yıllar Tunus’ta çalışmıştır. Şimdi ise bölgede yaşayan insanlar kitleler halinde gurbete gidiyorlar. Fatme nine Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Almanya ve Hollanda’da ikamet edip, orada çalışan ve prestijli üniversitelerde eğitim gören çok sayıda torun ve torun çocuğu sahibidir.

Fatme nine, 26 Kasım 1917 tarihinde Padina köyünde bir tütüncü ailesinde dünyaya geldi ve hayatı bu köyde geçti. 17 yaşındayken 16 yıl önce vefat eden Padina’dan Mehmet Çauşev ile evlendi. İkisi, iki kız ve beş oğul olmak üzere yedi çocuk büyüttüler. Şimdi yaşlı kadın 16 torun, 26 torun çocuğu ve 10 torunun torununa sahip olmasına seviniyor.

Gelini Zlatka Dimitrova, ilerlemiş yaşına rağmen kayın validesinin hayat dolu olup hala belleğinin güçlü olduğunu dile getirdi. Dimitrova, “Kayın validemin gözleri iyi görüyor, gözük kullanmıyor ve hatta yemek pişiriyor. En çok sevdiği yemek de Rodop yemeklerinden kaçamak” diye anlattı.

Ardino Belediyesinden verilen bilgiye göre ilçede Ardino’dan Rahime Seidova ve Jıltuşa (Sarıkız) köyünden Ayşe Alihocova da bu yıl 100 yaşını doldurdular. Belediye çalışanlarının ifadelerine göre bölgede yaşayan insanların herkesçe bilinen uzun ömürlülüğü temiz havadan ileri gelmektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS