Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Yılın ilk altı ayında üretimdeki katma değer 8 milyar leva

Yılın ilk altı ayında üretimdeki katma değer 8 milyar leva

27 Kasım 2017

Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası’na üye firma temsilcileriyle görüşen Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır Manolev, “2017 yılının ilk altı ayında üretimdeki katma değer 240 milyon leva arttı” diye bildirdi.

Açılış konuşmasını Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tsvetan Simeonov’un yaptığı forum kapsamında yapılan tartışmalara ise üretim, inşaat, ticaret, hizmet, tarım ve başka sektörlerin temsilcileri iştirak ettiler.

Temel tartışma konuları arasında idari yükün azaltılmasına yönelik önlemler ve Avrupa Birliği’nin (AB) yapısal fonları aracılığıyla iş dünyasına finansman sağlama imkanları yer aldı.

Aleksandır Manolev, “Ekonomi Bakanlığı tarafından idari yükün azaltılmasına yönelik yapılan yasal düzenlemelerle iş dünyası ve vatandaşlar yılda ortalama 200 bin leva tasarruf edecekler. Onlarca kurumun yüzlerce normatif belgede değişiklikler hazırlanıyor” dedi.

Manolev’in ifadelerine göre en önemlisi bu düzenlemelerin dolaylı olarak sağladığı yararlardır- zaman tasarrufu, bir hizmete yönelik birkaç kurumun ziyareti için yapılan masrafların azaltılması, idarenin faaliyetlerinin optimize edilmesi gibi. Tüm bunların yapılması zaman alıyor, fakat ben şundan eminim ki, çok kısa süre içinde hissedilir bir değişiklik olacaktır” diye vurguladı.

Manolev, üçüncü ülkelere daha hızlı erişim sağlama imkanından dolayı Sandanski ve Kırcaali şehirlerinin yakın çevresinde inşa edilen sanayi bölgelerine Almanya’nın Bavyera Eyaleti tarafından büyük ilgi gösterildiğini dile getirdi.

Diğer tartışma konuları kalifiye eleman yetersizliği, Yenilikler ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı çerçevesinde finanse edilecek tedbirler, Ekonomi Bakanlığı'nın yasama programı ve başka konulardı.

Fotograf: Ekonomi Bakanlığı

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR




All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS