Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali ilinde 50 köy halkından Vırbitsa nehri sularının kirletilmesine karşı protesto

Kırcaali ilinde 50 köy halkından Vırbitsa nehri sularının kirletilmesine karşı protesto

30 Kasım 2017

Kırcaali iline bağlı 50 köy sakini, musluk sularını içme yasağı uygulanmasına neden olan Vırbitsa (Söğütlü) nehri sularının kirletilmesine karşı protesto eylemi yaptılar.

Protestocular, Vırbitsa nehri sularını kirletme sorunu 10 gün içinde çözülmediği takdirde aktif protesto eylemleri başlatıp, Bulgaristan-Yunanistan arasındaki Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'nı kapatacaklarına dair uyardılar.

Şu anda Vırbitsa nehrinden temin edilen musluk sularının içmek ve yemek pişirmek için kullanılması yasaktır.

Bölgede bulunan köylerde yaşayan vatandaşlar, kendilerine içme suyu sağlanmadığını, çoğunun ise maden suyu satın alma imkanı olmadığını anlattılar. Bu yüzden bazı insanlar kalitesi bilinmeyen başka su kaynakları arıyorlar. Belediye idareleri ve devlet tarafından bölgede bulunan anaokulları ve okullara içme suyu sağlandı.

Dün Kirkovo’nun (Kızılağaç) Benkovski (Killi) köyüne ait pompa istasyonu ile iletilen suları kullanan tüketicilere yönelik musluk sularını içme yasağı getirilmesinden dolayı Kırcaali bölgesinde binlerce insan içme suyu sıkıntısı yaşıyor. Bu tedbirin nedeni Erma nehrini kirleten Atık Göleti’nden sızan atık sularının Vırbitsa nehri sularını kirlettiği yönündeki şüphelerdir. Suyun kirlendiğine dair şüphelerin nedeni suların çok bulanık olması ve yerliler, suyun Atık Göleti’nden sızan zehirli ve başka tehlikeli kimyasal maddelerle kirletildiğini düşünüyorlar.

Daha sonra Su ve Kanalizasyon Şirketi (VİK) tarafından bölgede kullanılan içme suyu kalitesinin ölçümü yapıldı. Sonuçlara göre Vırbitsa nehri suları bulanık olmasına rağmen alınan su numunelerinde normdan sapmalar tespit edilmedi. İçme suyunda ağır metal ölçümü de yapıldı.

Erma Nehri Atık Göleti’ne sahip şirketin sahiplerinin ifadelerine göre suyun kalitesinde standartlardan sapmalar yoktur, suyun renklenmesinin nedeni ise işlenmekte olan kayaların renginden kaynaklanıyor.

Şirketin içme suyu kalitesinde standartlardan sapmalar olmadığına dair kanaat getirmesine ve VİK tarafından yapılan içme suyu kalitesinin ölçüm sonuçlarına rağmen bölge halkı suyun kalitesinden şüphe etmeye devam ediyor. İnsanların ifadelerine göre su ağır metaller ve kimyasal maddeler içeriyor. Fakat VİK tarafından ikinci kez yapılan bölgede kullanılan içme suyu kalitesinin ölçüm sonuçları hazır oluncaya kadar musluk sularını içme yasağı devam ediyor.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan bir protestocu, VİK tarafından yapılan içme suyu kalitesinin ölçüm sonuçlarına güvenmediklerini söyledi. Bölgede insanların içme suyu kalitesinin objektif bir şekilde ölçümü yapılması için kendilerinin para toplaması seçeneğini konuştuklarını belirten protestocu vatandaş, bu sorundan dolayı Avrupa Birliği (AB) kurumlarına şikayet dilekçesi vereceklerinin altını çizdi. Protestocular, Erma Nehri Atık Göleti’ne sahip şirketin 200 kişiye iş verdiğini, ancak bunun sonucunda 50 000 kişinin zehirli su içtiğini dile getirdiler.

Bazı yerliler, Vırbitsa nehri sularının içme suyu olarak kullanılmasının bölgede çok sayıda kişinin kanser hastalığına yakalanmasına neden olduğunu düşünüyorlar. Onlar, bölgede kanser hastalarının görülme sıklığı hakkında veri toplanması çağrısında bulundular. Böylece kanser hastalarının sayısında artış olup olmadığının ve bunun Vırbitsa nehri sularının içme suyu olarak kullanılmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığının ortaya çıkacağını düşünüyorlar.

Söz konusu şirketin yönetiminin protestocularla görüşmediği açıklandı.

Erma nehrini kirleten Atık Göleti’nden sızan atık sularından kaynaklanan Vırbitsa nehri sularını kirletme sorunu yılın başından beri var. Şubat ve Mart aylarında da bölge halkı Vırbitsa nehri sularının kirletilmesine karşı protesto eylemleri yapmışlardı.

Mayıs ayının ortasında Vırbitsa nehri sularının yüksek seviyede uranyum içerdiği tespit edilmişti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS