Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Çevre Yolu projesi, bölgesel önem arz eden yapı oldu

Kırcaali Çevre Yolu projesi, bölgesel önem arz eden yapı oldu

30 Kasım 2017

Kırcaali Valisi Nikola Çanev’in başkanlığındaki Kırcaali İli Gelişme Konseyi, bugün yaptığı oturumda henüz proje halindeki Kırcaali Çevre Yolu’nun bölgesel önem arz eden yapı olarak kabul edilmesini onayladı. Yapının Devlet Mülkiyet Yasası çerçevesinde milli önem arz eden yapı olarak kabul edilmesi için bunun yapılması gerekliydi.

Çanev, “Bu karar sonucunda Bölgesel Planlama Yasası gereğince yapılan işlemler yarıya indirilecek” diye izah etti. Katılımcılara son altı ayda projede kaydedilen ilerleme ve Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki sınır bölgesinde ekonomi, ulaşım, turizm ve çevre korumasının geliştirilmesi, yatırım çekilmesi, yeni iş pozisyonları açılması ve Kırcaali ilinde yaşam standardının yükseltilmesi için taşıdığı büyük önem hakkında bilgi verildi.

Kırcaali Çevre Yolu, I-5 ulusal karayolu, Avrupa Uluslararası Yol Ağa’na bağlı Avrupa E-Yolu E85 ve İskandinav ülkelerini Ege Denizi limanlarına bağlayan 9 Nolu Pan-Avrupa Ulaşım Koridoru’nun bir parçası olacak. Bu yolun inşası sonucunda şehir merkezinden geçen trafik akışının başka yola verilmesi, transit trafiğin hızlandırılması, 9 Nolu Pan-Avrupa Ulaşım Koridoru ile bağlantı mesafesinin kısaltılması, trafik güvenliği ve vatandaşların güvenliği ile ilgili önemli sorunlar çözülecek.

Bu yılın Ağustos ayında Kırcaali Çevre Yolu inşaatına ilişkin teknik proje nihai olarak onaylandı. Projenin Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı Uzmanlar Kurulu tarafından değerlendirilmesi yapılacak. Yol güzergahına ilişkin İmar Planı hazırlandı ve kamulaştırma işlemleri yapılacak. Yol Altyapısı Ajansı verilerine göre yolun gösterge niteliğindeki inşaat maliyeti fikir aşamasında 247 851 614 leva olarak belirlendi.

Oturumda görüşülen maddeler arasında 2016-2020 dönemine ilişkin Kırcaali İl Sosyal Hizmetleri Geliştirme Stratejisi’nin uygulanmasına ilişkin 2016 yılı izleme raporu da yer aldı. Rapor, Kırcaali Sosyal Yardımlaşma Müdürü Rositsa Stoyanva tarafından tanıtıldı. Rapor, Kırcaali İli Gelişme Konseyi üyeleri tarafından her hangi bir yorum yapılmadan onaylandı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS