Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7121 Lv.
GBP GBP 2.2438 Lv.
TRL TRL 0.3158 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Kasım 2018
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, Fransız mevkidaşı Makron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Radev, Fransız mevkidaşı Makron ile görüştü

05 Aralık 2017

Fransa’yı üç günlük resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Elysee Sarayı’nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Makron tarafından resmi törenle karşılandı. Görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan Bulgaristan ve Fransa devlet başkanları, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığının Fransa’nın birleşik bir Avrupa’nın inşasına yönelik cesur iddialarını gerçekleştirmek için yardımcı olabileceğini söylediler.

Gün boyunca Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamalarda Makron’un basına açıklamalarda bulunmayacağına kanaat getirilse de Makron, saraydan çıkarak Bulgaristan’ın önemli bir ortak olduğunu söyledi. Bu kesinlikle Bulgaristan Cumhurbaşkanı’na yapılan bir jestti ve protokol dışına çıkılacağı işareti verilen ziyaretin iyi bir başlangıcıydı.

Görüşmeye ev sahipliği yapan Emmanuel Makron tarafından böyle bir jest karşısında Radev, Makron’un jestine karşılık vermek amacıyla Fransa’nın birleşik Avrupa’da reform yapılmasına yönelik iddialarını Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığını ile ilişkilendirdi. Fransa Cumhurbaşkanı bu iddialarını hiçbir zaman gizlemedi ve şimdi Bulgaristan’ın bu konuda önemli bir ortak olduğu ortaya çıktı.

Radev, “Daha da yakın işbirliği için Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığının iyi bir ön koşul olduğunu düşünüyorum. Çünkü Bulgaristan, bu başkanlık sırasında arabulucu ve koordinatör olmaktan başka en kritik sorunları masaya yatırma azmine sahiptir. Bu sorunlar, net bir vizyon ve cesur bir yaklaşım gerektirir ve bu yüzden bizim başkanlığımız Fransa’nın lehine olabilir, Fransa’nın Avrupa’nın geleceğine dair görüşlerini ve önerilerini gündeme getirebiliriz ve hep birlikte bu yönde çalışabiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Radev, “Schengen Bölgesine dahil edilmemiz Avrupa’da güvenliğin artırılması için önemli bir faktördür, çünkü her bir AB vatandaşının güvenliği AB’nin dış sınırlarında güvenliğe bağlıdır, Bulgaristan ise böyle bir sınırı oluşturur” diye kaydetti.

Radev, Makron’a dönerek , “Çok önemli bir önceliğe dikkat çektiniz-bu öncelik göç politikasının güvenlik odaklı geliştirilmesidir. AB Konseyi Dönem Başkanlığımız sırasında görevlerimizden biri dış sınırlarımızın korunmasına yönelik etkili tedbirler alınmasından başka bu sığınmacı krizinin üstesinden gelinmesine ilişkin mekanizmalara yönelik etkili tedbirler alınmasıdır” diye sözlerine ekledi.

Radev, Fransa’nın güvenlik ve savunmanın birleşik Avrupa’nın geleceği açısından çok büyük önem arz ettiğine dair önceliğini Bulgaristan’ın da önceliği olduğunu belirtti.

Rumen Radev, “Bulgaristan gibi ülkelerin Avrupa savunmasının entegrasyon süreçlerine doludizgin iştirak etmesi çok önemli. Bu yüzden gerek Pesco olarak adlandırılan Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması’na, gerekse Avrupa Savunma Fonu’na üyelik gerçekleştireceğimiz ve gelişme elde edeceğimiz tüm bu kriterler ve mekanizmaları hep birlikte ele alacağız. Bununla birlikte bu savunmanın güçlü bir birleşik Avrupa savunma sanayisi gerektirdiği yönündeki görüşlerinize katılıyoruz. Bu konuda Bulgaristan üretim ve bilim alanında büyük potansiyele sahiptir. İkimizin de ifade ettiği gibi Avrupa’ya yayılacak şekilde bu potansiyelin geliştirilebilmesi için ikimiz de ikili işbirliğimizin derinleşmesini bekliyoruz. Bunu yapmak için gereken tüm ön koşullara sahibiz ve bu özel sektöre yönelik Cumhurbaşkanı olarak savunduğumuz pozisyon çok önemli. Ben en kısa sürede somut tedbirler alınmasına hazır olmanızdan dolayı teşekkür ederim” dedi.

Ekonomik gelişme konusunda Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’ın Fransa’nın ülkemize daha fazla yatırım yapmasını istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı, “Tüm ön koşullara sahibiz, bunun en iyi şekilde olabileceği alanları da konuştuk tabii ki, yarın Fransa iş dünyası ile görüşmem olacak ve buna ilaveten Bulgaristan’a yatırım yapma şartlarını ele alacağız” dedi.

Radev, Fransa’nın AB’nin uyum politikası konusunda desteği için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı, şöyle konuştu: “Bu politika sadece kaynak aktarımından ibaret değil. O, Avrupa’nın birleşmesi için büyük önem arz eden bir şey. Uyum politikası göçün azalmasına, daha zengin ülkelere yönelik ekonomik nedenli işçi göçünün azalmasına ve daha yoksul ülkelerde demografik krizin hafifletilmesine neden olabilir. Fakat uyum politikasının etkili olabilmesi için yolsuzlukla mücadeleye yönelik etkili tedbirler uygulanması gerekir, bu yüzden biz Bulgaristan’da bu konuda sıkı çalışmalar yürütüyoruz”.

Cumhurbaşkanı, ”Önemli bir şey daha söyleyeceğim-biz sizin reformlar hakkındaki ve AB’de eğitim sisteminin geliştirilmesine yönelik görüşlerinizi ve birleştirilmiş, güçlü bir Avrupa’nın biliminin gerçekleştirilmesini gerçekten destekliyoruz. Bu yüzden AB üniversiteleri kurulması önerilerinizle ilgili de yaklaşımınıza değer veriyoruz. Bu konuda birkaç önemli yönde aldığımız destek için teşekkürler! Bunlardan birincisi, Bulgaristan’da Güneydoğu Avrupa Bölgesi Ulusal İdare Okulu kurmamızdır. Böyle bir okul yeni liderler yetiştirilmesine yardımcı olacaktır. Bundan başka diğer Balkan ülkelerinin katılımıyla bünyesinde Nükleer Parçacıklar Hızlandırıcı Merkezi de barındıracak Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü kurulmasıdır. Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu’ndan tam destek aldığımız buna ilişkin projelere sahibiz ve AB fonlarından da finansman sağlanacağını umuyorum” diye belirtti.

Radev, “Benim için Batı Balkanların engrasyonu kapsamlı bir yaklaşım gerektirir-sadece sosyal politika, yargı reformu, ulaşım, enerji ve dijital bağlantılar kurulması değil, eğitimin ve bilimin genel olarak gelişimini gerektirir. Çünkü uyumlu bir şekilde gelişen bir Avrupa'ya sahip olmak istiyorsak, bilim ve ileri teknolojileri sadece Batı’da geliştiremeyiz, onların Doğu Avrupa’da da geliştirilmesi gerekir, bu yönde desteğiniz için teşekkür ederim” diye konuştu.

Elysee Sarayı’nda temasların ardından Radev, Paris Avrupa Uzay Ajansı Müdürü ile görüştü.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 839


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS