Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7121 Lv.
GBP GBP 2.2438 Lv.
TRL TRL 0.3158 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Kasım 2018
HABERLER » Bulgaristan
Hitrino mağdurları için toplanan yardımlarla ilgili ihbarlar doğru çıktı

Hitrino mağdurları için toplanan yardımlarla ilgili ihbarlar doğru çıktı

05 Aralık 2017

Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, Şumnu’ya bağlı ilçe merkezi Hitrino (Şeytancık) köyünde meydana gelen tren kazası mağdurlarını desteklemek için Bulgaristan Kızılhaç Örgütü’nün (BÇK) aracılığıyla toplanan mali kaynakların gereken yere harcanmadığı yönünde yapılan bir dizi ihbarların ardından bizzat yerinde inceleme yapmaya karar verdi. Manolova, bugün ansızın Hitrino’ya giderek, incelemelerde ve denetlemelerde bulundu.

Hatırlatmak gerekirse, 7 kişinin ölümüne, 14 kişinin ise yaralanmasına neden olan 10 Aralık 2016 tarihinde meydana gelen tren kazasında maddi zararlara uğrayan kişi ve ailelere destek amaçlı BÇK Yardım Fonu açıldı.

Tren kazası mağdurları yararına toplanan yardım paralarının yönetimine ilişkin kurulan Ulusal Kamu Konseyi Başkanı olarak Manolova, Hitrino sakinleri tarafından şikayetler aldı. Bazı mağdurların ifadelerine göre onlar Hitrino Kamu Konseyi tarafından yardım tazminatı alacak ikinci ve üçüncü grup olarak belirlenmişlerdir. Oysa Ulusal Kamu Konseyi tarafından belirlenen kriterlere göre yardım tazminatı alacak birinci gruba dahil edilmelidirler.

İkinci ve üçüncü grup mağdurlara birinci grup mağdurlara göre daha düşük miktarda tazminat ödenecektir. Tazminat miktarları, Ulusal Hitrino Kamu Konseyi, 1 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdiği ikinci oturumda belirlendi.

Birinci grup mağdurlar, evleri tamamen harap olan veya yıkılması kararı alınan hane halklarıdır. Onlara elektrikli ev aletleri almak için 2 900 leva ve mobilya almak için 12 bin leva verilmesi kararı alınmıştı.

İkinci grup mağdurlar, evlerinin bir kısmı veya komple tamir edilecek 70 tane ev halkıdır. Onlara ev aletleri almak için 1 750 leva ve mobilya almak için 8 000 leva verilmesi kararı alınmıştı.

Üçüncü grup mağdurlar, daha az maddi hasar gören 200 tane ev halkıdır. Onlara ev aletleri almak için 1 250 leva ve mobilya almak için bin leva verilmesi kararı alınmıştı.

Kamu Denetçisi, bizzat 15’ten fazla adresi ziyaret etti ve ihbar edenlerin önemli bir kısmının haklı olduğundan emin oldu. Her şeyden önce evleri tamamen harap olmuş hane hakları söz konusudur ve kriterlere göre onların birinci grup mağdurlar olması gerekir.

Manolova’nın ifadelerine göre toplu konutlarda yaşayan mağdurlar için öngörülen tazminat ödemeleri konusunda da tutarsızlık tespit edildi. Düzenlemeye göre her bir kat sakinlerine tazminat ödenmesi gerekirken sadece bir tane hane halkına tazminat ödenmiştir.

Manolova’nın ısrarıyla Hitrino Belediye Başkanı Nuriddin İsmail, acil olarak Belediye Meclisini toplantıya çağırdı. Meclis toplantısında konuşan Manolova, her bir şikayet hakkında bilgi vererek, şikayet edilen vakaların Meclis tarafından görüşülmesini rica etti.

Toplantı sırasında Hitrino Belediyesi Meclis üyeleri, mağdurlar için toplanılan yardım paraları konusunu yeniden ele almaya hazır olduklarını kaydettiler. Nihai kararın yarın alınması bekleniyor.

Kamu Konseyi üyeleri, yıkma kararı alınan evlerin bir kısmının ilk incelemeden sonra tamir edilmesi öngörüldüğünü belirttiler. Bu yüzden bu evlerin sakinlerinin ikinci veya üçüncü grup mağdurlar olarak belirlendiğini, ancak uzmanlar tarafından yapılan ikinci incelemeden sonra aynı evlerin yıkılmasına karar verildiğini belirttiler.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2366


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS