Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7121 Lv.
GBP GBP 2.2438 Lv.
TRL TRL 0.3158 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Kasım 2018
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Meclisi, sözde radikal İslam’ın kriminalize edilmesini kabul etti

Bulgaristan Meclisi, sözde radikal İslam’ın kriminalize edilmesini kabul etti

06 Aralık 2017

Bulgaristan Meclisi, ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleri ve tavırlarıyla tanınan Birleşik Vatanseverler Koalisyonu tarafından sunulan sözde radikal İslam vaaz edilmesinin suç olarak tanınmasına ilişkin yasa tasarısını ilk okumada kabul etti.

Birleşik Vatanseverler Meclis Grubu’nda yer alan Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB) Milletvekili Boris Yançev, “Tasarıda sözde radikal İslam veya mevcut yönetim ve yasal düzenin değiştirilmesini savunan dahi siyasi amaçlar için inançları kullanan başka bir ideoloji vaaz eden kişilere 1-5 yıl arasında değişen hapis cezası veya 5 bin leva ceza verilmesi öngörülüyor” diye kaydetti.

Milletvekili, kesinlikle İslam dininin değil, radikal ideolojinin kriminalize edilmesinin söz konusu olduğunu belirtti. Bununla ilgili Ceza Kanunu’nun 108.maddesine ikinci bir fıkra eklenecek.

Hatırlatmak gerekirse, 43. Halk Meclisi birinci tur görüşmede yapılan oylamada tasarıyı kabul etti, ancak Meclisin erken feshedilmesinden dolayı tasarının ikinci tur görüşmeleri yapılamadı.

Boris Yançev, tasarının gerekçesinde de belirtildiği gibi, “Radikal İslam, çok agresif ve tehlikeli bir ideoloji. Bu ideoloji, kafirlere yönelik şiddeti ve katliamı, köleliği haklı buluyor, dini kıyımın olduğu gibi soykırım ise sistematik politika olarak benimsenmiştir” diye belirtti.

Bu nedenlerden dolayı aşırı milliyetçiler, radikal İslam ideolojisinin resmi bir tanımının kabul edilmesini öneriyorlar. Milliyetçilere göre sözde radikal İslam, bir kişinin İslam Devleti (Hilafet) kurulması, laik kanunların yerine Şeriat kanunlarının gözetilmesi, dini ilkelerin şiddet kullanarak uygulanması, kafirlere karşı cihat şeklinde şiddet uygulanması yönünde propaganda yapması ve İslami terör örgütleri lehine propaganda yapması ve eleman toplaması demektir.

Aşırı milliyetçiler, bu tanımın 31. Bent şeklinde Ceza Kanunu’nun 93.maddesine eklenmesini öneriyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1226


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS