Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7121 Lv.
GBP GBP 2.2438 Lv.
TRL TRL 0.3158 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Kasım 2018
HABERLER » Bulgaristan
Hükümet, AB Konseyi Dönem Başkanlığı Programını onayladı

Hükümet, AB Konseyi Dönem Başkanlığı Programını onayladı

06 Aralık 2017

Bakanlar Kurulu, Bulgaristan’ın 1 Ocak-30 Haziran 2018 Dönemi Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı Programını kabul etti.

Programın temel öncelikleri şunlar:

-Avrupa’nın ve gençlerin geleceği-ekonomik büyüme ve sosyal yakınsama;
-Batı Balkan ülkelerinin AB perspektifi ve bağlantısı;
-Güçlü ve tek Avrupa’da güvenlik ve istikrar;
-Dijital ekonomi ve geleceğin becerileri.

Birinci öncelikle ilgili Bulgaristan’ın öncelikli konuları 2020'den sonraki çok yıllı mali çerçeve, 2020’den sonraki uyum politikası, ortak tarım politikasının geleceği, ekonomik ve parasal birliği, sürdürülebilir ve geleceğe dönük çevre, AB'nin daha iyi bir geleceği için stratejik bir kaynak olarak kültür ve Avrupa'nın geleceği konusundaki tartışmalarda önemli yer tutan gençler olacak.

İkinci öncelikle ilgili Bulgaristan, özellikle bölgesel işbirliğinin derinleştirilmesi ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için tüm Batı Balkan ülkelerine AB perspektifi sağlanması yönünde çalışacak.

Üçüncü öncelikle ilgili Bulgaristan’ın çabaları AB vatandaşlarının güvenliğinin arttırılması, sınır kontrolünün güçlendirilmesi ve göç süreçlerinin daha etkin yönetimine yönlendirilecektir. Bu öncelikle ilgili temel konular şunlardır: Göç, etkili, hızlı ve adil adalet, enerji, uluslararası alanda güçlü bir küresel aktör olarak Avrupa Birliği ve Tuna ve Karadeniz bölgesine karşı sürdürülebilir entegre bir yaklaşım.

Dördüncü öncelikle ilgili Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında rekabetçilik, Dijital Tek Pazar, girişimciliğin ve sosyal yeniliklerin teşviki ve dijital ve daha adil bir Avrupa'da emeğin geleceği üzerine odaklanılacak.

Batı Balkan ülkelerinin AB perspektifi ve bağlantısı özel olarak öncelikli konu olacaktır.

Bulgaristan’ın 1 Ocak-30 Haziran 2018 Dönemi AB Konseyi Dönem Başkanlığı Programı’nın temeli, 1 Temmuz 2017-31 Aralık 2018 tarihleri arasında AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini yürütecek Estonya, Bulgaristan ve Avusturya’nın 18 aylık programına dayanıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 770


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS