Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7121 Lv.
GBP GBP 2.2438 Lv.
TRL TRL 0.3158 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Kasım 2018
HABERLER » Bulgaristan
Kristalina Georgieva: Gelecek yıl Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’nin bekleme salonuna girmesini bekliyorum

Kristalina Georgieva: Gelecek yıl Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’nin bekleme salonuna girmesini bekliyorum

07 Aralık 2017

BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Dünya Bankası İcra Müdürü Kristalina Georgieva, “Önümüzdeki yıl Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’nin bekleme salonuna girmesini bekliyorum” diye kaydetti.

Georgieva, “Buna ilişkin siyasi karar çok hızlı bir şekilde alınabilir ve bu kararın hızlı bir şekilde alınacağını bekliyorum, çünkü Avrupa ekonomisi iyi durumda, Avrupalılar Avro Bölgesi tarihinden her zamankinden çok avro kullanılmasını destekliyorlar, Avrupalıların yüzde 64’ü “Avro bizim için iyi” diyorlar. Bu demektir ki, Bulgaristan’da ve Avrupa’da toplumsal ortam olumludur” dedi.

Georgieva, “Bekleme odasından Avro Bölgesi’ne geçiş genellikle üç yıl sürüyor. Ancak bu Bulgarların kendileri için faydalı olacağı bir zamandır- bu sürede ekonomiyi daha istikrarlı hale getiren kararlar alınır” diye sözlerine ekledi.

Georgieva’nın ifadelerine göre Bulgaristan bütçesi çok istikrarlı ve onun için "çok iyi şeyler söylenebilir, çünkü bütçe açığı yıllar boyu kontrol altında tutuldu, Bulgaristan'ın yükselmesini sağlayacak uzun vadeli projelere yatırım yapılıyor ve insanlar da bunun farkındadırlar. Ve her şeyden önce bu bütçe şöyle bir mesaj veriyor: “Mali disiplinimiz, enflasyonla baş etmemiz, ekonomimizde iyi dengeler sayesinde biz Bulgarlar, Euro Bölgesi’nin bekleme salonuna girebiliriz, Avro Bölgesi’ne girebiliriz”.

“Bu önemlidir, çünkü Avro Bölgesi entegre oluyor ve giderek daha fazla entegre olacaktır” diyen Georgieva, “Para birimimiz avroya bağlı olduğu için biz zaten Avro Bölgesi kurallarına göre hareket ediyoruz, ancak masaya oturup bu kuralların oluşturulmasına katılamayız” diye ifade etti.

Schengen ile ilgili bir soru üzerine Georgieva, ülkemizin Schengen Bölgesi’ne katılmaya hazır olduğunu, tüm teknik koşulların yerine getirildiğini ve bölgeye girişimizin üye ülkeler tarafından siyasi bir karar konusu olduğunu söyledi. Georgieva, “Anladığım kadarıyla bir yıl öncesine kıyasla üye ülkeler böyle bir şeye daha çok açık. Bunun olması için dua edelim, ülkemiz Schengen’e hazırdır” diye belirtti.

Georgieva’nın ifadelerine göre değişen tutum her şeyden çok Avrupa entegrasyonunun daha hızlı ilerlediğinden ileri gelmektedir. Georgieva, devamında şunları belirtti: “Bunun nedeni sadece Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasından (Brexit) kaynaklanmıyor. Bu biraz da 10 yıllık krizin kulağımıza küpe olmasından kaynaklanıyor. Bu kriz sayesinde dayanışma sisteminin ebediyen sürecek bir şey gözüyle bakmamız gerektiğini öğrendik. Bu anlamda Brexit bize yardımcı oluyor. Brexit, ele ele olmamız gerektiğini gösteriyor, çünkü birlikte daha güçlüyüz”.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1968


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS