Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2019
HABERLER » Dünya
Avrupa Birliği: Bulgaristan'da Avrupalı Türklere yapılan rüşvet baskısı derhal araştırılsın

Avrupa Birliği: Bulgaristan'da Avrupalı Türklere yapılan rüşvet baskısı derhal araştırılsın

22 Aralık 2017

Avrupa Birliği (AB), karayoluyla anavatanlarına giden Türkiye kökenli göçmenlerin Bulgaristan'da yaşadıkları rüşvet ve yolsuzluk olaylarının ivedilikle araştırılmasını istedi.

Birliğin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Bulgar polisinin odağında olduğu yolsuzluk iddialarının "gecikmeden, tarafsız bir şekilde incelenmesini" talep etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri ve Belçikalı AP üyesi Kathleen van Berempt'nin hazırladığı raporda, Türkiye kökenli bazı AB Avrupa vatandaşlarının başta rüşvet olmak üzere birçok yolsuzlukla karşı karşıya kaldığı vurgulanmıştı.

Hollandalı parlamenter Kati Piri'ye göre, AB Komisyonu'nun ivedilikle soruşturma istemesi olumlu bir adım.

Bulgaristan hükümetine daha fazla baskı uygulanacağından emin olduklarını söyleyen Piri, "Nihayet, 10 yıllık AB üyeliğinden sonra Bulgaristan'daki sınır geçişi yolsuzluğuna son verilmesinin zamanı geldi" dedi.

Bulgaristan'a işbirliği çağrısı

Piri, 1 Ocak 2018'de AB Dönem Başkanlığı görevini devralacak olan Bulgar makamlarına, karayoluyla seyahat eden Türkiye kökenli Avrupalı göçmenlere yönelik yolsuzluğun önlenmesi konusunda işbirliği çağrısında bulundu.

AP Sosyalist Grup üyesi Kati Piri ve Kathleen van Berempt, Türkiye kökenli göçmenlerin yaşadığı 200'den fazla şikayeti içeren "kara kitap"ı geçen hafta Bulgaristan'ın Brüksel Büyükelçiliği yetkililerine iletmişti.

Kitapta, Avrupalı Türklerin Bulgaristan sınırında yaşadıkları sorunlardan bazıları şöyle sıralanıyor:
- Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşları Bulgaristan sınırında uzun süre bekletilerek, sınır ve gümrük yetkililerine rüşvet vermeye zorlanıyor.
- Tüm araçların zorunlu olarak ücretli dezenfeksiyona tabi tutuluyor.
- Polis tarafından haksız yere cezalar yazılıyor.
- Sürücüler, sabit fiyatın üzerinde karaborsa trafik pulu almaya zorlanıyor.

Yusuf Özkan
Lahey, Hollanda

Kaynak: BBC

Ziyaretci sayısı: 7111


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Primat 2017-12-23 15:13:29
Bulgarlar Avrupa Birliğinden üyeliğinden vazgeçer rüşvetten vazgeçmez. Aynı şekilde çok ağır Bulgar baskısı sonucu 1989 s. Türkiye'ye göç etmiş Bulgaristan Türklerinin %80 Türklüğünden vazgeçer fakat bulgarlar tarafından kendilerine silah zoruyla verilmiş BULGAR adlı kimliklerinden vazgeçmezler. Avrupa'nın ve Balkanların en aşağlık insanımsı primat topluluğu Bulgaristan sınırları içerisinden çıkar ve dünyanın neresine giderlerse gitsinler asla ehilleşmezler.
Arda Boylarından, Deryalardan vazgeçer Hayduşkodan Kasapskodan vazgeçmez. Yaşasın Slava, Preslava, Miroslava peşinde koşturan ballı balsız dernekler.
Mert 2017-12-23 16:45:23
Lan Primat,
mal mısın sen? Sorunların mı var?
Primat 2017-12-24 00:54:02
Lan Martin, hakikatler çok mu acıttı?
fes avcısı 2017-12-24 09:50:50
Çok derinden yorumlar bunlar, haklılık payı var kimse gücenmesin. 1978 ve önceki dönemlerde göç eden Türkler bu konunun dışındadır. Türk Vatanı-milleti için önlerine çıkarılan zorluklara rağmen Bulgaristan vatandaşlığını reddetmiş, orada akrabalarını bırakarak Türkiye'ye gelmişlerdir. Her zaman sepette çürük elma çıkar ama göç edenlerin farkı böyle biline.
Mümün İsmail 2017-12-24 15:50:38
hadi işinize hadi... bugün size AB vatandaşlığı verilse vatanı satar gidersiniz. benim atalarım 500 sene o topraklarda yaşamış adı için dini için türklüğü için kavga etmiş silahlara göğüs germiş. oranın vatandaşlığı benim için helaldir ama senin ve senin gibiler için değildir. ayrıca sen Balkanlardakilerin türklüğüne dil uzatacak kadar alçalmayın. Biraz araştır gerçek türkü gör.
Primat 2017-12-24 17:05:04
Konuyu saptırma arkadaş, burada atalarımıza laf söyleyen yok, tabiki atalarımızla gurur duyuyoruz. Kast edelen kesim (mensubu olduğum) 1984-1990 asimilasyon sürecinden geçen bulgaristan Türkleri. Balkan coğrafyasının diğer bölgelerinde yaşayan Türkler bu konunun dışındadır.
fes 2017-12-24 18:28:56
Sosyal bir olayı değerlendirirken sadece isteklerine, kişisel tercihlerine bakılmaz; adam böyle olduysa hangi sosyal koşullarda, eğitim sisteminde yaşadı da böyle oldu diye bakılır. Türkiye'nin eğitim sitemi Bulgaristan'ın veya Almanya'nı eğitim sistemleri gibi ulusal değil. Okullarda türk kimliği öğretilmiyor ümmet kimliği öğretilmeye çalışılıyor. 1923 senesinde cumhuriyeti kuranların büyük çoğunluğu Balkan kökenli olduklarından dinci çevreler göçmenlere şüpheyle bakıyorlar, onları dışlıyorlar. Diğer taraftan bizim kendi suçumuz da yok değil; payduşko mayduşko şuursuzluğu utanç vericidir, savunulacak bir tarafı yoktur. Bal-göç gibi göçmen derneklerinin bu rezaleti görüp mücadele etmeleri gerekir. Mesela bir göçmen düğünün nasıl olması gerektiği, nasıl müzik çalınacağı konularında örnek düğün organizasyonları yaparak bu sorun çözülebilir. Göçmen düğünlerinin çok kötü oluşuna, rezil çalga müziği çalınıyor olmasına bir son vermeli.
Primat 2017-12-24 23:39:15
Fes bazı şeyleri yaşamadan, bilmeden yine uzandığın yerden bize düşman üretmişsim. 1989 biz Türkiye'ye geldiğimizde Erbakan hocayı tutanlar dindar kesim olarak biliniyordu, bu kesimden çevremde az çok iş arkadaşlar, kahfede çay içtiklerim oldu ve bu insanların hiçbirinden bize karşı ters bir tutum görmedim. Amam ve lakın çevremde bolca istemediğin kadar çok olan sol sosyalist takımı bizden yani 89 göçmenlerinden ölümüne nefret ediyorlardı, onlar Bulgaristan Türklerini kendi ideolojilerine ihanet etmiş düşman olarak görüyorlar. Çevremdeki sol-sosyalist takımına göre karnın doyuyorsa birde altında külüstür bir moskviç varsa isminin değiştirilmesinin Türkçenin yasaklanmasının hiç bir önemi yok. Yaaa Fes, benim bu anlattıklarım uzandığım yerden üretilmiş değerlendirmeler değil bizzat hayatın içinden.
1989 sonra Türkiye'ye göçenlerin BULGAR kültürüne yönelmeleri Türkiye'deki eğitim sistemiyle uzaktan yakından alakası yok, bu tamamen BULGAR devletinin 1970lerin ortasından itibaren uygulamaya koyduğu eritme yok etme projesi ile ilgilidir.
Soner Yalçın'a göre Cumhuriyeti kuran kadronun neredeyse tamamı Yahudi dönmesi Sabataistler sana göre Balkan kökenliler. Ya
Primat 2017-12-24 23:42:49
Ya bırakın saçmalamayı. Türkiye Cumhuriyetini Türkler kurmuştur. Sizin dediğiniz gibi Cumhuriyeti diğerleri kursaydı, buraya ya İzraelistan ya Arnautistan ya Pomakistan ya Boşnakistan derlerdi.
Maymunumsu varlıklara 2017-12-25 11:49:46
Yok senin dediklerin tamamıyla yanlış, gerçeğin çarpıtılması. Soner Yalçın öyle demiyor, o sabetayislerin tarikatların arasına nasıl sızdıklarını anlatıyor. Tamam sen de rengini belli ettin, kendini türk düşmanlarının mevzilerinde konumlandırdığın çok açıktır. Erbakanın adamları süpermiş de solcular şeymişler. Karşında aptal mı var arkadaş? O solcularla dinciler türk ve göçmen düşmanlığında el ele kol koladır. Adam etnik itirazını solculukla yapıyor, ideoloji etnik milliyetçiliğinin kamuflajı oluyor. Ümmetçiler de türke itirazını dinciliğin arkasına gizlenerek yapıyorlar. Almanya^da biri ben Polonyalıyım hanımım da yahudidir deyip devletin en üstüne çıkabilir mi? Hayatta olmazdı. Türkiye'de eğitim sistemi sakat olduğundan türklerin kafası karışıktır. Adam kendisini yönetenlere, eğitim sistemine, öğretmenlere bakıyor ve kafası karışıyor, kimlik bunalımına giriyor. Çalgacı macırlar diğerlerine bakarak yine de iyidirler, özlerinde milli mayaları hala sağlamdır.
Ovacıklı Tuncel 2017-12-26 06:59:04
Lan Primat lan maymun, Fes'i aptal mı sandın lan sen, Fes'e kül yutturamazsın, Fes yoldaşımdır devrimcidir, Fes candır can. 89 sonra gelen göçmenler keyfinden değil ümmetçilikle mücadele etmek için BULGAR kültürüne yöneliyorlar. Ulus bilinci yerleşmemiş Türkler ümmetçilikle mücadele edemez, illaki buyuk dedeleri Balkan voyvodalarını örek alacaklar. Erbakan hocayı tutan insanlardan terslenmemiş devrim düşmanlarına geçit yok. Yaşasın halkların kardeşliği.
İnadına deKOLte inadına mini ET-EK.
Derviş Mehmet hainine 2017-12-26 08:13:16
Karşında aptal mı var zurna, Ovacıklı solcularla dinciler dupe gaşti vaziyettedir. Seyit Rıza'nın heykelini Tunceli'ye kim dikti hayvan? Peki Diyarbakır'da Şeyh Sait'in heykelini diken kim? Halkların kardeşliği diyenlerle ümmetçiler, her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım deyip aslında türk milliyetçiliğini ayaklarının altına alan kim hayvan? Kimi kadırmaya çalışıyorsun zurna?
Ovacıklı Tuncel 2017-12-26 09:29:40
Yoldaş Fes kardeş tebrik ederim, bakıyorumda her zaman TÜRK kelimesinin baş harfini küçük yazıyorsun işte bu silik Türkleri çaktırmadan daima bu şekilde aşalayacan. seyit rıza amcamın intikamı bu şekilde alınır. Eyvallah kardeş.
Nedret 2017-12-26 10:45:54
Hey Ovacıklı sen yolunu şaşırdın heralde. Gelip burda Kürt propagandası yapma sen ermenisin zaten. Ancak 1 şarjör MPT-76 dan anlarsın. Zoruna gitmesin.
Cebelli 2017-12-26 13:15:02
İroni yapayım derken gidecek pok yoluna Niyazi :D
Müzevir Müzevirov Cebellisine 2017-12-26 16:00:35
Cebelli adındaki meymenetsizin elinde israil komandolarına benzer güç var olmalı ki adam yakında ironi yapan insan avına çıkacak. Yapar mı, yapar. Eğer yapamazsa en azında sinsice müzevircilik yapar. Özünde pislik olan pisliği kusmadan edemez. Kusar.
Cevat özgür 2017-12-26 22:29:20
1989–yeni yıldan hazirana kadar sınır dışı edilmiş –5000– bin BG TÜrkünün yarısı eski DS ajanı olduğu bulgar arşivlerinde açıklanmıştır.Bu zevatlar'ın tamamı bu gün Türkiye de dernek başkanlarıdır tamamının çocukları BG de üniversite bitirmiş babalarında ihale almıştır.Asimilasyonu Türkiye ye getiren de bunlardır,bu bir komplo yada karalama değildir etrafınıza bir bakın gerçeği göreceksiniz,bunu daha öncede yazmıştım ,şüpheniz varsa arşivlerizlemeke bakın.D PS ihanetini temizlemekmolay oolmayacak daha yılları alacak.Gerçek bu.
Ovacıklı Tuncel 2017-12-27 11:37:23
Cevat bey merhaba efendim, tespitlerinize büyük ölçüde katılıyorum. Nasıl ki DPS Belene GAZİLERİMİZİ partiden uzak tutuyor uzaklaştırıyor ise (Adem Kenan v.s. unutmayalım) aynı şekilde Türkiye'deki göçmen dernekleri için de geçerli. Hangi göçmen derneğinde bir tane Belene gazisi, Eski Zara ve başka hapishanelerde ömür çürütmüş abilerimizden biri var?
Cevat bey izniniz olursa size başka bir şey sormak istiyorum, bu Fes hakkında ne düşünüyorsunuz. Kendisi 5000 kişilik gruptan bir çiftin imalatı olabilir mı? Biz kendisine ne kadar ısrar ettiysekte TÜRK kelimesinin baş harfini büyük yazdıramıyoruz. Bu kişinin anası farklı mezhepten olsa bile neticede Türk sayılır.
Doğuştan ayar bozuk 2017-12-27 11:58:58
Cevat özgürçe, meraba efendim, nassın iyi misin , evde olanlar ne yapıyor, ta ta ne yapıyorsun bakalım, keyifler tabiyetler iyidir inşallah? Tespitlerine zırnık katılmıyorum, çünkü ayarın doğuştan bozuk olduğu besbellidir. Ovacıklı zurnaya gelince kendisinin ayarı seninkinden yüz kat bozuk. Ayarı bozuk bir adamın en büyük özelliği nedir? Ayarı bozuk birini hiç bir dediği birbirini tutmaz, sallama konuşurlar. Kafasına göre hooop 5000 kişi haindir diye bir atmasyon sallar, bu dediğini kanıtlama, doğrulama gibi bir çabaya da hayatta girişmez.
Cevat özgür 2017-12-27 22:48:40
Artmasına cevap.
Atmasyon delil istiyorsun işte sabadelil.Toma Bik ov,un–Dosyata na Doğan ve Demonıt –KGB –ina– DA– kitaplarını oku ve gerçekleri gör.Eğer orada yalan yanlış bir şey olmuş olsaydı Doğan ondan mahkeme yoluyla hesap sorması gerekmezmiydi .Kaldı ki kitaplardaki iddialar arşivlerden çıkartılmış orijinal ve mühürlü dosyalarla desteklenmiştir.Bu iddiaları ben uydurmuyorum sadece var olan dosyalar üzerinden yorum yapıyorum.Asıl sallayan hiçbir delile dayanmadan dezenformasyon yapan sensin.Bunu yıllarca bu sitede yazanlar zaten kimin kim ,kimin ne olduğunu biliyor.
Bırak bu işleri Cevat 2017-12-31 17:52:43
Yok yok öyle bir şey olmadı Cevat, kendini kandırma. Toma Bikov'un kitabına rağbet edilemez, bir bulgar derin devleti operasyonudur. Yüksek okul okuyanlar için zaten komsomol kanalıyla bir dosya açılıyordu, bu rutin bir işlemdi. Önemli olan üye olarak bir faaliyet yürütmüş mü, ona bakılır. Faaliyetle ilgili (onu bunu ihbar etmiş mi, verdiği raporlardan dolayı birileri zarar görmüş mü) hiç bir bilgi yok. Sen belli ki bir şeye inanmak istiyorsun, inanabilirsin, kendi bileceğin şey. Bizi kendi saçmalıklarına karıştırma, aklımızı peynir ekmekle yemedik.
Cevat özgür y 2017-12-31 20:51:35
Benimle temasa geçersen kitaplarını size temin edebilirim .Toma Bikov her şey olabilir ona kefil değilim ama her sayfa yazının yan tarafında imzalı ve kaşeli arşiv dosyaları var.Bunlar sahte olsa Ahmet doğan'ın susmasımı gerekiyordu yoksa bu yazara anında dava açıp kitabı toplantıemlak gerekmiyormuydu.Biraz mantık yürüt,dahası yüzlerce şahsı bizzat tanıyan kişilerinde aynı yönde ellerinde kapat var.Kimse göbekten sallamıyor.
Varsayım varsayaımdır, kanıt s 2018-01-01 10:39:46
O kaşeli dediğin dosyalar var da, söz konusu dosyalar bize ne söylüyor ona bakmak lazım. Komunist ideolojiye inanmak suç sayılmaz, önemli olan herhangi bir ideoloji uğruna insanlıktan çıktın mı çıkmadın mı; bakılması gereken budur. Zira Almanya'da, Çekya'da, Polonya'da, Macaristan'da sorun bu dediğim yöntemle halledildi. Arşivler açıldı, dosyalara bakıldı ve suç işlemiş olanlar cezalandırıldı. Bulgaristan'da arşivler bir komisyona açıldı ama kamu oyuna açılmadı. Niye açmadılar? Çünkü türklere karşı işlenmiş suçlar bulgar devletini mahküm edecekti, sadece şahısları değil devleti de suçlu durumuna düşürecekti. Ahmet Doğan bu suçları işleyenlerin arasında mıydı, bilemiyoruz; çünkü elimizde kanıt yok. İşlem,iş de olabilir işlememiş de olabilir. Kanıt olmadan işlemiştir dersek, tuzağa düşürülmüş olabiliriz. Temkinli olmak en doğru yoldur.
Keresteciyev 2018-01-02 21:01:26
Samo DPS
Ardinolu Bekir 2018-01-06 20:56:11
Keresteciyev kardes, "Samo DPS" derken neden ve kimlerden bahsediyorsun. Ben bir Türk olarak "HÖH = DPS" adini duymak istemiyorum. BG`de benim dogru ve dürüst Türk ve tüm Müslümänlarin kardeslerimin oylarini 28 yildir yalancilik ve dolandiricilikla alip kendi 3 - 5 Oligarsi miljarder yapmak ve bizim özgürlüklerimizi ve haklarimizi savinacaklari yerine Parlamentoda bize karsi kararlara evet demeleri veya susmalari - bunlara mi "Samo DPS" diyorsun. Yok DPS artik, biz uyandik, HALK uyandi
Ardinolu Bekir 2018-01-06 20:56:52
Keresteciyev kardes, "Samo DPS" derken neden ve kimlerden bahsediyorsun? Ben bir Türk olarak "HÖH = DPS" adini duymak istemiyorum. BG`de benim dogru ve dürüst Türk ve tüm Müslümänlarin kardeslerimin oylarini 28 yildir yalancilik ve dolandiricilikla alip kendi 3 - 5 Oligarsi miljarder yapmak ve bizim özgürlüklerimizi ve haklarimizi savinacaklari yerine Parlamentoda bize karsi kararlara evet demeleri veya susmalari - bunlara mi "Samo DPS" diyorsun. Yok DPS artik, biz uyandik, HALK uyandi

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS