Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Balkanlar
Başbakan Borisov'dan 'Demir Kilise' teşekkürü: Erdoğan'a minnettarım

Başbakan Borisov'dan 'Demir Kilise' teşekkürü: Erdoğan'a minnettarım

07 Ocak 2018

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, bu yıl Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin normalleştirilmesi, iyileştirilmesi için çaba harcanması gerektiğini belirterek, "Birkaç yıl önce Strazburg'ta bulunduğumda zaten iyi ilişkiler olduğunu görmüştük. İş ilişkileri, ticaret ve güvenlik ilişkileri yeni bir iyileşme sürecine girmek durumundadır. Ülkelerin büyük küçük olması önemli değil, hepimizin bir katkısı olabilecektir. Biz, olabildiğince katkı sağlayacağız. İnanıyorum ki bu, en doğru yoldur." dedi.

Borisov, Balat'ta "Demir Kilise" olarak bilinen Stevi Stefan Kilisesi'nin açılış törenindeki konuşmasında katılımcılara, "Karşınızda dünyada emsali görülmemiş bir muhteşem kilise bulunuyor. Hemen Haliç Körfezi'nin yanı başında dinimiz temsil ediliyor, dinimize saygı gösteriliyor." diye seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan kilisenin yeniden canlandırılması için destek istediklerini ve Erdoğan'ın bu konuda verdiği sözü yerine getirdiğini anlatan Borisov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

Boyko Borisov, Bulgaristan'ın 1 Ocak'tan itibaren AB dönem başkanlığı yaptığına değinerek, Bulgaristan'ın her zaman hem İslam hem Hristiyan alemiyle mükemmel ilişkiler tesis etmek istediğini söyledi.

Terörizmin her yerde olduğunu belirten Borisov, "Ancak müştereken bu kötülükle mücadele edebiliriz, bilgi mübadelesiyle bunu yapabiliriz." diye konuştu.

Bulgaristan Başbakanı Borisov, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Sonuçlardan bahsediyoruz, sebeplere bakacak olursak, kader bizi coğrafi ve siyasi olarak olarak birlikte yaşamaya mahkum etti. Biz diğerlerini fark etmek zorundayız. Öyle bir günde yaşıyoruz ki bütün dünya için değil ama en azından bütün Avrupa, bütün Balkanlar'da bir Hristiyan, bir Müslüman ülkenin nasıl olduğunu, nasıl davrandığını gösterecektir. Sofya ve İstanbul gerçekten etnik hoşgörü açısından kıskanılacak örnektir. Sofya'da 1 kilometrekare alanda Katolik kilise, sinagog ve cami var. Hepimiz barış ve huzur içinde bir arada yaşıyoruz."

Erdoğan'ın "Karma topluluklar ve göçmenler ihtilafların halli için kullanılması gerekir." sözlerini aktaran Borisov, "Müstesna bir şansa sahibiz. Bulgaristan göçmenleri, Bulgaristan'daki Müslümanlar birer dostluk köprüsüdür, bir güvenlik teminatıdır, etnik hoşgörü için birer güvencedir." ifadelerini kullandı.

- "Olabildiğince katkı sağlayacağız"

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, bugünü, "sembolik anlamı büyük" ve "Avrupa'ya yönelik bir sinyal" şeklinde tanımlayarak, "Bulgaristan'ın Avrupa Birliğindeki başkanlığı Türkiye'den mi başlıyor?" diye sorulduğunu dile getirdi. Borisov, şunları söyledi:
"Türkiye, büyük bir devlettir ve Avrupa'nın en büyük komşusudur. Bizler elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macron'la yaptığı görüşmeyi büyük bir ilgiyle izledik, Dışişleri Bakanı'nın temaslarını izliyoruz. 2018 yılında Türkiye ile AB ilişkilerinin normalleştirilmesi, iyileştirilmesi için çaba harcamamız lazım. Birkaç yıl önce Strazburg'ta bulunduğumda zaten iyi ilişkiler olduğunu görmüştük. İş ilişkileri, ticaret ve güvenlik ilişkileri yeni bir iyileşme sürecine girmek durumundadır. Ülkelerin büyük küçük olması önemli değil, hepimizin bir katkısı olabilecektir. Biz, olabildiğince katkı sağlayacağız. İnanıyorum ki bu, en doğru yoldur."

Açılışta bulunmaktan onur duyduğunu ifade eden Borisov, "2017 zor bir yıldı, 2018'de barış, huzur, refah olsun. Canı gönülden Türk halkına en iyi temennilerimi iletiyorum." dedi.

Kaynak: AA

Ziyaretci sayısı: 2864


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


düşmanları sevindirin bakalım 2018-01-08 08:28:43
Etrafa bol keseden lütuf dağıtıyoruz bize ne veriyorlar, sıfıra sıfır elde var sıfır. Yunanistan'a 18 adayı hediye ettik, Bulgaristan'a çürümüş kiliselerini yenileme ve vagonlar dolusu saman satın alımı, Ermenistan sınırında, nereden icap ettiyse mayınları temizliyoruz. Söz konusu üç ülkede türk düşmanlığı ortadan kalktı da bizim mi haberimiz olmadı acaba?
Ardalı. 2018-01-08 17:28:02
Dusmanlari sevindirici bakalım demek yapmıştır kardeşim bakiniz.benim 1974 yillarinda 103 yaşında mefat eden rahmetli bir Ninecigim vardi sağlığında şöyle derdi.karşındaki insanlar senin düşmanın dahi olsa sana karsi kötülük şartı ile taş atsa da.sen onu Ekmekle karsiliyacaksin. Allah zamanla onu doğru yola ikna edecektir yada onu tamamen kahredecektir.Ecdatimiz Osmanli Hristiyan Müslüman ayrımı yapmadan herkesi kendi yavruları gibi görmüştür.onlari koltuğunun altına almıştır.onlara her zaman icinde yardımda bulunmuş ve her zaman onlarin yanında durmustur.
fes 2018-01-08 18:19:09
Bu tür sana tokat atana diğer yanağını çevir tarzı isevi müslümanlık her zaman Türk milletine zararlıdır. Sana taş atana ekmek at sözü Osmanlıyı dize getirdi. Türk ecdadım Balkanlara, Yemene, Kafkaslara medeniyet götürdü, hepsine yol, hastane, aşane, çeşme yaptı. İmar etti. Bulgar halka arpa, buğday dağıttı. Peki n'oldu sonra? Bay Ganyo arpa ve buğdayları komitelere kendi elleriyle teslim etti. Komiteler geldi Türk, Pomak, Çingene köylerini bastı, kadınların ırzına geçti, yagmaladı, yaktı. Kargayı beslersen, gözünü de oydurursun işte!
Hakiki fes, çakma değil 2018-01-09 08:36:34
Taş atana ekmek at sözü Osmanlı'yı dize getirmiş. İyi mi? Adam bilim ve teknikte çok ileri gitmiş, taş atmıyor son derece gelişmiş topları tüfekleri, eğitilmiş askerleri, zırhlı gemileriyle karşına gelmiş sen ekmek atsan ne olur taş atsan ne olur. Kaldı ki Osmanlı savaşma kararlılığını hiç yitirmedi, ekmek falan attığı da hiç yoktu; ama ekonomik ve askeri olarak çok geride olduğundan harp sahalarında hep yenildi. Askerler yenilgilerin gerçek nedenlerini ilk anladılar ve modernleşmek için adımlar attılar. Askerler olmasaydı şu anda ana vatanımız dediğimiz bir türk devleti de olmayacaktı. Bu dediklerimden şu sonuç çıkar: asker düşmanlığı yapanlar haindir, "Ergenekon" ve "Balyoz" kumpasını kurup türk askerine görülmemiş bir darbe indirenler katışıksız türk düşmanıdırlar.
fes 2018-01-09 09:48:22
Yukarıda yazan arkadaş sürekli muhalefet yapma isteği duymaktadır. Erken çocukluk dönemi ciddi sıkıntılar çektiğini görmekteyiz.
Sanki zırhlı gemilere taş ekmek attılar demişiz! Bu kadar her şeye muhalefet yapma birader ya. Mutlaka dindar, dinsiz, alevi, sünni herkesten alacağın bişey vardır.
Asker diğer kurumlar gibi asli vazifesini yerine getirecek. Kendi halkına eziyet edecek, sonra asker diye baş üstünde tutacağız? Oldu!
27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbelerini askerler yaptı. 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 hükümete soft darbeyi askerler yaptı.
15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünü yine askerler yaptı.
fes 2018-01-09 09:56:03
Asker, Polis, Savcı, Hakim, Öğretmen, Doktor ne olursa olsun AHLAKLI OLACAK. Malesef ahlak değerlendirme makinesi günümüzde icat edilmiş değil...
Doksanlı yılların sonu 2000lerin başında solular hükümetteydi. Ahlaklı mıydılar? Çalan çalana!
Atatürkle İsmet İnönü dahi denk tutulamazlar! Atatürk dava adamıydı, kendinin vazifesi olduğuna inanan biridir. Yani üstün ahlak var. Devleti çarçur edenler öyle mi?
Lorıns Kolbırg ahlak gelişimi üzerine güzel teorisi var. Ahlakı üç ana ve her devreyi de ikiye bölerek altı evreden oluşan ahlak gelişimi izahı vardır.
fes 2018-01-09 10:04:36
İlk evre egoist, ikinci evre grup ahlakı ve üçüncü evreyi istün ahlak olarak niteleye biliriz. Halkına hizmet etmek isteyen kişiler en azından grup ahlakın ikinci evresi (Otorite ve Toplumsal düzene itaat) ulaşmış olması gerek. Görev aşkı için alman polisleri örnek olarak gösterilir.
Son düzeye ulaşan kişiler Toplumu değiştirebilen kişilerdir. Muhammed as, Atatürk, Nelson Mandela, Mark Zukırbırg, Stiv Cobs yaşadığı dünyayı değiştirmişlerdir. Çünkü onlarda "Misyon" inancı vardır.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS