Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Bulgaristan
Solomon Pasi: Borisov, Bulgaristan'ın AB dönem başkanlığına mükemmel bir başlangıç yaptı

Solomon Pasi: Borisov, Bulgaristan'ın AB dönem başkanlığına mükemmel bir başlangıç yaptı

08 Ocak 2018

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nda (BNT) yayınlanan 120 Minuti programına konuk olan Soloman Pasi, “Başbakan Borisov başkanlığındaki Bulgaristan heyetinin İstanbul’daki Demir Kilise’nin açılış törenine katılmasıyla Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığına mükemmel bir start verilmesinden başka Türk-AB ilişkilerine de mükemmel bir start verildi. Pasi’nin ifadelerine göre sözde vatanseverler hükümette olduğu sürece Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin her alanda canlandırılması konusunda herhangi bir sorun olmayacaktır. İstanbul’daki restore edilen Demir Kilise’nin açılışıyla ilgili Pasi, “Diplomasinin dili budur. Camiler kültürel yapıdır, onların bir kısmı UNESCO'nun koruması altındadır ve kültürel mirasın karşılıklı olarak korunması normaldir” diye yorumda bulundu.

Bulgaristan’da yolsuzluk ve yabancı basında konuyla ilgili makalelerle ilgili Sergey Stanişev’in kurduğu hükümette AB ile İlişkilerinden Sorumlu Bakan Gergana Pasi, bu tür makaleleri okuyan her bir vatandaşın, Bulgaristan ile ilgili kalıp yargıları fark ettiğini söyledi.

Gergana Pasi, “Artık 10 yıldır bu itibar etiketinden kurtulmakta zorlandığımız için ben Bulgar olarak hem öfke, hem de üzüntü hissediyorum. Tabii ki, sadece sorunları çözdüğümüzü söyleyemem. Hala yargı sisteminde sorunlar mevcutken sorunları gizlemeye çalışacak en son kişi benim. AB Konseyi Dönem Başkanlığının, Bulgaristan’ın bu tür etiketlerle ön plana çıkması için en uygunsuz zaman olduğunu düşünüyorum. Demir Kilise’nin açılışı bundan birkaç ay önce veya sonra da yapılabilirdi. Bu açılışın tam da Başkanlığın başlangıcında yapılması kararı rastgele değil ve dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği mesajlar aslında Bulgaristan’a yönelik değil, Avrupa’ya yönelik mesajlardı. AB üyesi bir ülke olarak Bulgaristan’ın, sorunlar karşısında kafasını kuma gömmesi zor bir şeydir. Başkanlığın hedefi bu olmamalıdır” dedi.

Pasi, “Hükümetin bir savunma rolüne girip, ülkemizin ne bir yolsuzluk sorunu, ne de yaşam standardının eşitlenmesi sorunu olmadığını izah etmeye çalışmasının hata olacağını düşünüyorum. Sorumlu olduğu konularda yapılacak oturumların başkanlığını yapacağı ve karar alınması beklenen konularda her bir bakanın ortaya çıkıp konuşmasını isterim” diye ifade etti.

Gergana Pasi, “Gensoru önergesini desteklemiyorum, çünkü Bulgaristan’ın Bulgar gülü ile gururlanarak ve yolsuzluk sorunundan dolayı utanarak mı, yoksa tam aksine mi imaj oluşturacağına karar vermesi lazım. Bulgaristan’ın birinci AB Konseyi Dönem Başkanlığının birinci veya ikinci ayında gensoru önergesi vererek, biz ne söylemek istiyoruz? Bunun temel, küresel sorun olduğunu ve belki de çözüm yolunu bulduğumuzu söylemek istiyoruz. Bu gensoru önergesi verilmesinin herhangi bir soruna çözüm olacağından emin değilim. Teorik açıdan şu anda muhalefeti temsil etsem bile böyle bir şeyden geri dururum. Alçalma söz konusu değil, tam da şimdi bu konuda gensoru önergesi vermemizi gerektiren yeni koşullar mevcut değil-biz yolsuzluk sorunu olduğunu zaten biliyoruz” diye sözlerini tamamladı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1170


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS