Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Bulgaristan
Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programının bütçesi 15,6 milyon avro arttırıldı

Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programının bütçesi 15,6 milyon avro arttırıldı

09 Ocak 2018

Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020 dönemi dördüncü Ortak İzleme Komite Toplantısı Edirne’de gerçekleştirildi. Ortak İzleme Komite Toplantısı Bulgaristan Eşbaşkanı Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova, “Program kapsamında sağlanacak finansman tutarı 15,6 milyon dan fazla artırıldı” diye bildirdi.

Nikolova, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nın elektronik yolla hibe başvurusu yapılan projelerle uygulanacağını kaydetti. Nikolova’nın ifadelerine göre program kapsamındaki potansiyel yararlanıcılar gerekli belgeleri çevrimiçi olarak sunarak yararlanamamışlardır.

Bakan Yardımcısı, “Bu, daha geniş bir proje yelpazesinin sunulmasını sağlayacak, iki ülke arasındaki işbirliği ve ortaklık koşullarını kolaylaştıracak ve proje değerlendirmesi sürecini hızlandıracak" diye kaydetti.

Programın 30 milyon avroya yakın bütçeye sahip olduğu anlaşıldı. Şimdiye kadar birinci proje teklif çağrısı kapsamında başvurusu yapılan neredeyse 10 milyon avro tutarındaki 43 proje onaylandı ve finanse edilmektedir.

Bu 43 projeden 16’sı başta doğal afetlerle mücadele etmek ve doğal kaynakları korumak ve yönetmek için yatırım projesidir, 27’si ise turizm fırsatlarının tanıtılması ve teşvik edilmesi için önlemlerden ibarettir.

Bu bağlamda Nikolova, bu 43 projeyle sınır ötesi bölgenin gelişimi için belirlenen hedeflerin yerine getirildiğini gösteren toplam 21 program göstergesinden 13'ünün tam olarak uygulanması beklendiğini izah etti.

İkinci proje teklif çağrısının açılması bekleniyor. Bu proje teklif çağrısı kapsamında 15,6 milyon avrodan fazla hibe desteği verilecek. Yatırım projesi olmayan veya “hafif ölçekli” diye adlandırılan projeler de dahil olmak üzere daha geniş bir yatırım faaliyetleri içeren entegre bir yaklaşım uygulanan entegre projelere öncelik verilecektir.

Bakan Yardımcısı, “Program kapsamında desteklediğimiz bölgelerdeki insanların hayatlarını iyileştirmeye yardımcı olacak çok iyi ortaklıklar kurulan ve gelecekte sürdürülebilir, kaliteli projeler sunulmasına imkan veriyoruz” diye ifade etti.

Nikolova, bugünkü Ortak İzleme Komite Toplantısının iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir aşamasında gerçekleştirildiğini belirterek, sadece iki gün önce Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın restore edilen İstanbul’daki Sveti Stefan Kilisesi’nin açılışını yaptıklarını anımsattı.

Nikolova, “Birlikte daha ileriye gidebilecekleri daha güzel ve gelişmiş bölgeler için ortak projeler ve hedefler vasıtasıyla ülkelerimizi birbirine yakınlaştırmak için yeni ve tamamlayıcı fırsatlar arıyoruz. Ülkelerimiz arasındaki işbirliği her zaman uzlaşma ve dostane ilişkiler içinde olmuştur” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2232


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS