Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2019
HABERLER » Bulgaristan
Meclis, Cumhurbaşkanı Radev’in Yolsuzlukla Mücadele Kanunu’ndaki vetosunu reddetti

Meclis, Cumhurbaşkanı Radev’in Yolsuzlukla Mücadele Kanunu’ndaki vetosunu reddetti

12 Ocak 2018

Meclis, Yolsuzlukla Mücadele ve Yasadışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin yasa tasarısını yeniden kabul ederek, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in veto kararını reddetti. Buna ilişkin yapılan oylamada 146 milletvekili kabul, 76 milletvekili ret oyu kullandı, çekimser kalan ise olmadı.

Cumhurbaşkanı, 2 Ocak 2018 tarihinde yasa tasarısının tamamına itiraz etmişti. Veto gerekçelerinde söz konusu tasarı ile yolsuzluğun yanı sıra Anayasanın temel ilkeleri ve Bulgaristan’ın taraf olduğu uluslararası antlaşmalardan sapmalara karşı etkin bir mücadele olan kanunun amacı arasında büyük tutarsızlık olduğu belirtiliyor.

Irkçı ve aşırı milliyetçi Ataka Partisi Genel Başkanı ve Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Eşbaşkanı Volen Siderov, Yolsuzlukla Mücadele ve Yasadışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Kanunu’nda yapılan değişiklikleri savundu. Siderov, İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan Bulgaristan’da yolsuzluğu eleştiren makalelerin Soros Fonu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı George Soros ile ilgili olduğunu kaydetti.

Siderov, “Burada Avrupa Başkanlığı'nı görüyorsunuz. Avrupa'nın önde gelen isimleri burada ve yolsuzlukla ilgili bir kanun kabul etmeden geçemeyiz. Kendi yüzümüze tükürmekten ve yabancı gazetelerde yayınlanan eleştirel makalelere atıfta bulunmaktan vazgeçelim” dedi. Volen, şimdi Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’e bir şişe güzel bir Bulgar rakısı hediye ederse, bunun yolsuzluk olarak kabul edilip, edilmeyeceğini sordu.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı Hamid Hamid’in ifadesine göre Yolsuzlukla Mücadele ve Yasadışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Kanunu’nda yapılan değişikliklerin bir işe yaramayacağını söylemek için henüz çok erken ve yeni kanuna şans verilmesi gerekir.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Genel Başkanı Korneliya Ninova, AB Konseyi Dönem Başkanlığını Bulgaristan’ın en yoksul ve en çok yolsuzluk yapılan AB ülkesi olduğuna dair iddiaları çürütme şansı olarak kullanmamız gerektiğini kaydetti.

Ninova, şunları belirtti: “Cumhurbaşkanın vetosu, yolsuzluk politikalarınızı düzeltmeniz için son şansınızdı. Yabancı gazetelerde yapılan değerlendirmeler Soros yanlılarının etkisi altındaysa, yolsuzluğu iktidarın en büyük sorunu olarak gören Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 83’ü de mi Soros yanlısı diye size soruyorum? Kamu ihalelerinin bir firma tarafından kazanılmasının önceden ayarlandığını söyleyen işadamların yüzde 80’i de mi Soros yanlısıdır? İçini kemiren bir yolsuzluk hissi taşıyan tüm Bulgaristan halkı da mı Soros yanlısıdır?”

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov, yeni Yolsuzlukla Mücadele Kanunu’nu destekleyerek, Cumhurbaşkanı’nın veto kararının reddedilmesiyle ülkemizin AB Komisyonu’nun tavsiyesi olan bir taahhüdü yerine getirmiş olacağını söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1340


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS