Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Bulgaristan
Prof. Dr. Küçükov: Schengen ve Euro Bölgesi'nde yer almamak ülkemizi Avrupa’dan uzaklaştırıyor

Prof. Dr. Küçükov: Schengen ve Euro Bölgesi'nde yer almamak ülkemizi Avrupa’dan uzaklaştırıyor

06 Şubat 2018

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Lubomir Küçükov, “Schengen üyeliği bir hak değil, mecburiyettir. Bunun için karşılanması gereken bazı şartlar var, Bulgaristan bunları yerine getirdi. Şimdi AB'nin geleceği ile ilgili tartışmanın sonucu belli oluyor. Schengen ve Euro Bölgesi'nde yer almamak ülkemizi Avrupa’dan uzaklaştırıyor. Bu açıdan, Bulgaristan’ın Schengen'e kabul edilmemesi bir başarısızlık olur” diye kaydetti.

Schengen ile ilgili tartışmaya onunla birlikte Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Konseyi Sofya Bürosu Müdürü Vesela Çerneva ve Sofya Güvenlik Forumu Başkanı Yordan Bojilov da katıldılar.

Küçükov, Vesela Çerrneva'nın Bulgaristan ve Romanya’nın kara sınırları da Schengen’e dahil edilmesi halinde sorunun göç baskısı merceğinden ortaya konulduğu görüşüne katıldı.

Vesela Çerneva'nın ifadelerine göre Schengen meselesine ulusal tartışma merceğinden bakılması gerekiyor. Örneğin, Hollanda gibi ülkelerin, Bulgaristan ile ilgili şüpheleri devam ediyor. Çerneva, “Almanya da şüpheci davranan ülkeler arasındaydı” dedi.

Çerneva, “Schengen'e tam üyelikten bahsetmiyoruz, hava sınırlarının kaldırılmasından bahsediyoruz. Schengen'e kara ve deniz yoluyla giriş yapılması, Bulgaristan vatandaşları için değil, üçüncü ülke vatandaşları için bir avantaj olacaktır. Kara sınırlarına yönelik baskının artması bekleniyor” diye sözlerine ekledi.

Çerneva, Bulgaristan'ın İkinci Nesil Schengen Bilgi Sistemi’ne (SIS II) kısmi erişimi sağlandığını, sistemi kullanabildiğini, ancak değiştiremediğini söyledi.

Bojilov’un ifadelerine göre, Bulgaristan ve Romanya sınır kontrol kriterlerine uyuyor. Bundan sonrası bir siyasi karar meselesidir. Bojilov, “Çeşitli düzeylerde çalışmak zorundayız. Avrupa yeniden yapılandırıldı. Bu yapılanmada bizim yerimiz neresidir. Hangi AB yapılarında karar verme seçeneğine sahip olacağız?” diye soru yöneltti.

Çerneva,” Avrupa bilgi sisteminin reformu için gerçek şu ki, Schengen sistemi şu anda yarı yarıya çalışıyor. Birçok üye devlet sınırlarının Schengen özelliklerini kaldırmaya ve onları ulusal sınırlar olarak kullanmaya devam ediyor. Schengen sınırlarının yeniden kurulması şarttır. Bulgaristan Dönem Başkanlığı sırasında göç ve sığınma sisteminde değişiklikler yapılmasına katkıda bulunmayı başarırsak, bu durum AB'deki iklimi değiştirecektir. Sınırlar söz konusu olduğunda, eylemler uluslarüstü bir çerçevede gerçekleştirilmelidir. Deniz sınırı nasıl korunuyor? Deniz sınırını korumak çok zordur” diye belirtti.

Prof. Dr. Küçükov, Schengen'de çok ciddi bir reform yapılacağını söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1501


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Sabri 2018-02-06 15:58:03
Avrupa birliğinin 1. sınıfı Schengen bölgesinde, 2. sınıf vatandaşları normal bölgede yer alıyor. Bu işin ekmeğini Almanya, Fransa yer. Herkese bol ekmek yok anlaşılan.
Hüsmen Kara 2018-02-07 15:25:27
Tavuk sahibini görünce yem verecek sanır, sahibi de şu tavuğu ne zaman yesem diye düşünür. Her konuda Avrupa Birliği bizi yönetecekse işimiz zor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS