Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Meclisi, Türkiye’deki göçmenlere vatandaşlık hakkı tanıyan kanun tasarısını reddetti

Bulgaristan Meclisi, Türkiye’deki göçmenlere vatandaşlık hakkı tanıyan kanun tasarısını reddetti

07 Şubat 2018

Bulgaristan Meclisi, Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) Bulgaristan vatandaşı olma hakkına sahip yabancıların kapsamının genişlemesine ilişkin yasa tasarısını reddetti. Buna ilişkin yapılan oylamada 25 milletvekili kabul, 46 milletvekili ret oyu kullanırken 86 milletvekili ise çekimser kaldı. Böylece HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve HÖH Milletvekilleri tarafından Millet Meclisine sunulan Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı Meclis Genel Kurulunda reddedildi.

HÖH Milletvekili Hamid Hamid, “Bunlar, babası veya dedesi Bulgaristan vatandaşlığına sahip kişiler, Bulgaristan'ı çok seviyorlar, ancak idari engellerden dolayı vatandaş olamıyorlar” diye izah etti. Hamid, sözde vatanseverlerin bu tasarının, Bulgaristan vatandaşlığından gönüllü olarak vazgeçen göçmenlerin haklarının iade edilmesini hedeflediği yönündeki iddialarına yanıt verdi.

Irkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle bilinen Birleşik Vatanseverler Koalisyonu milletvekili Stanislav Stanilov, “Hedef, önümüzdeki 4-5 yıl içinde Türkiye'den yaklaşık 1,5 milyon kişinin Bulgaristan vatandaşlığı alması ve seçimlerde HÖH’ün daha fazla oy almasıdır” diye ileri sürdü.

Milliyetçi Hristiyan Mitev, Bulgaristan vatandaşlığı alma hakkına sahip kişilerin kapsamının gereğinden fazla genişletildiğini sözlerine ekledi.

Hamid Hamid, “Yasa, vatandaşlıktan vazgeçenleri kapsamıyor” diye belirtti.

Tasarıda ayrıca Bulgaristan vatandaşlığını geri kazanmak için başvuru tarihinden en az üç yıl önce Bulgaristan'da daimi veya uzun süreli ikamet iznine sahip olunması şartından vazgeçilmesi öngörülüyordu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 6802


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Nasip 2018-02-08 13:11:55
Kendine güvensiz ve umutsuz tipler için vatandaşlık bir çıkış yolu olabilir. Ben Bulgar vatandaşı olmayı düşüklük sayarım. Gidip kendimi ezdirecek halim yok. Gönüllü ezikleri Türkiye vatandaşlığından da çıkarmak lazım.
nowa 2018-02-08 14:19:57
Nasip yorumcu,sen akan nehrin önüne set çekip suyun yönünü tersine çeviremezsin.Zaman içersinde o topraklardan kendi isteği veya zorlan kovulmuş olanların torunları geri dönüp iş kurmak,ziraatla uğraşmak,turizimcilik yapmak isteyecekler.Eskiden seni ezende,seni göçe zorlayanda sizdendi.Gençlerimizi cesaretlendir,pozitif nasihatlarda bulun,bulgaristan bir ipek yolu,çalışanı kazandıran bir memleket.
Kimilerine tükürdüğünü yalamak zor geliyor,senin gibilerini kullanıp eski rejimin devamını isteyenlere yem olma.
cesur 2018-02-08 14:55:45
NASİP dünyaya at gözlüğü ile bakarsan yerinde seksek oynarsın .At gözlüğünü çıkart dünyadaki yenilikleri daha iyigöreceksin
Vatandaş. 2018-02-08 16:58:29
BugunTürkiye cumhuriyeti devleti nde yaşayan T.C vatandaşlarının üçte biri zaten 1878 bozgun denilen 93 harbi 1908-1913 Rumeli Rodoplar Bulgar Cetecilerin iskaali sonucu zorunlu olarakTürkiye'ye göç ettirilmiş sonuc Bulgaristanli Türklerdirsozde profesör Aramışlar Stanilofun yolunda giden Irkçılar kendileri Ukrayna Moldavia Besarabiya Arnautluk Bulgarlarinin Bulgaristanla hiçbir ilişkisi olmadığı halde bunları Bulgaristan vatandaşı yapmaya calisiyorlarAtaalarinin Rodoplarda geçiren vatandaşlar Türk kökenli olunca her şeyi geride birakip parlamentoda kendilerini savundurmaya çalışıyorlar yok öyle bir Demokrasi bu milletin Ataları bu topraklarda yatıyor onlarin torunlarınla burada yaşama hakkı kesinlikle hic kuşkusuz var olmalıdır.
Nasip 2018-02-11 07:44:40
Türkiye'de bir sıkıntı var. İstediğin gibi içemiyorsun, bu avrupa kültürüne, öğretisine aykırı. Sırf bu yüzden bulgar vatandaşı olup ingilterede norveçte hollandada, Türk olduğunu gizleyip hizmetçilik yapmak sonra da ne çok kazandım deyip kendi köyünde övünmek bazıları için daha iyi geliyor. Gerçek budur.
cesur 2018-02-22 17:57:39
Nasip alın teriri dökerek ekmek parası kazanan adamlara çamur atmaktan vazgeçersen iyi olur.
hasan ulu 2018-06-06 11:57:18
ben imam nikahliyim esimle bu devlet suriyelilere kimlik veriyoda biz nede alamiyoruz anlamadim

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS