Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Eğitim
Bakan Vılçev, öğrencilere yapılan şiddet konusunda öğretmenleri uyardı

Bakan Vılçev, öğrencilere yapılan şiddet konusunda öğretmenleri uyardı

09 Şubat 2018

BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, Burgaz’da Breziçka Anaokulunda gizli kamerayla çekilmiş çocukların öğretmenler tarafından dövüldüğü görüntülerle ilgili, “Buradan öğretmenlere seslenmek istiyorum: Hiçbir şey gizli kalmıyor- kamerayla çekilsin, çekilmesin, bu zamanda hiçbir şey gizli kalmıyor” uyarısında bulundu.

Skandal sonrasında görevinden istifa eden öğretmenin tutumunu kınayan Bakan, “Bu davranış profesyonel değil, kabul edilemez ve kınanması gerekir” dedi.

Anaokulları ve okullara daha fazla kamera kurulmasının bu tür olayları azaltmaya yardımcı olup olmayacağı sorusu üzerine Bakan, “Onlarla semptomları, asıl soruyu maskeleme, öğretmenlerin motivasyonunu düşürme riskine giriyoruz- bu, teknik yollarla güven eksikliğini gidermeye devam etme döngüsüne girmektir” dedi.

Bir öğretmenin çocuklara yönelik şiddet göstermesinin meslektaşları ile müdürünün haberi olmamasının mümkün olmadığını söyledi.

Bakan, şunların altını çizdi: “Neredeyse bütün anaokullarında ve birçok okulda öğretmenlerin çalışmalarını kapı camlarından izleme imkanı vardır, birçok yerde sınıflarda kameralar vardır. Bir müdürün izlenime sahip olmaması mümkün değil. Benim düşünceme göre, bu olayda gerek müdür, gerekse meslektaşlar tarafından profesyonel olmayan bir hoşgörü gösterilmiştir. Bu tür olaylar biliniyor ve görülüyor”.

Bakan, “Yine de bunlar, ayr vakalardır. 90 bin öğretmenden başka yardımcı personelin de çalıştığı 4 600 eğitim kurumundan oluşan bir sistemden bahsediyoruz” diye vurguladı.

Bakan’ın ifadelerine göre saldırgan tutum sergileyen bir görevlinin istifa etmesi zorunludur. Vılçev, bir ceza uygulanabileceğini kabul ederek, ancak bu durumda görevli hakkında disiplin kovuşturması yürütülmesinin beklenmesi gerektiğini ve bunun da müdürün veya öğretmenin görevine daha bir ay devam etmesine izin verilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Bakan, “Görevden almak küçük bir ceza değildir – bu, bir öğretmenin profesyonel biyografisinde bir lekedir” diye yorumda bulundu.

İkametgâh İlkesi

Eğitim ve Bilim Bakanlığının, sınıfların tamamen Roman çocuklardan oluşması riski oluştuğunda bazı çocukların, ilgili belediye tarafından belirlenen koşullar altında başka kullara yönlendirilmesini öngören değişiklerle ilgili de yorum yaptı.

Vılçev, “Bu, Roman çocukları için bir ayrıcalık değildir, tam aksidir. Çocuğun, en yakın okula kayıt hakkı bir ayrıcalıktır” diye belirterek, Bakanlığın ilgili yönetmelikte değişiklikler yapılmasına ilişkin taslak metni gözden geçireceğini sözlerine ekledi.

Bakan, şunları söyledi: “Belki de bu yönlendirmelerin, ilk üç gruptaki çocukların, yanı yakın bölgede yaşayan çocukların okula kayıt edilmesinden sonra sınıflarda boş kontenjan bulunan okullara yönelik olacağını söyleyeceğiz. Şimdi bu tür değişiklikler önerilen kamuoyunda tartışmaya açılan yönetmelik taslağında böyle bir açıklamanın belediye düzeyinde yapılmasına imkan verilmektedir” dedi.

Meslek Liseleri

Genel eğitim liseleri pahasına meslek liselerine kabul edilen öğrencilerin sayısının artırılması nedeniyle Vratsa'da başlayan hoşnutsuzluk ile ilgili Bakan, bunun daha kötü bir eğitime yol açacağına dair endişelerin asılsız olduğuna dikkat çekti.

Vılçev,” "Meslek liseleri de çok iyi dil, matematik eğitimi vermektedir, bir öğrenciye daha kötü eğitim ve yaşam şansı vermemektedir” diye belirterek, gelecekte meslek lisesi mezunlarının maaşlarına en büyük zam yapılması beklendiğinin altını çizdi.

Cinsiyet

Vılçev, cinsiyetle ilgili tartışmalarla ilgili olarak herhangi bir müfredatı değiştirmeye veya tamamlamaya kesinlikle hiç gerek olmadığını söyledi.

Bakan, “"Olumsuz bir tepkiyi kışkırtan, toplumsal cinsiyet ideolojisinin biyolojik cinsiyeti inkar eden uç biçimleridir. Bunun kabul görmesi mümkün değildir. Müfredatta açıkça belirlenmiş değerlerimiz var”" diye keskin bir tonla konuştu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 850


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS