Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Başmüftülüğü 2018 Hac Hazırlıklarına Start Verdi

Bulgaristan Başmüftülüğü 2018 Hac Hazırlıklarına Start Verdi

04 Mart 2018

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü 2018 Hac çalışmalarını geçen sene kutsal topraklara götürmüş olduğu hacıları ziyaret ederek başlatmış oldu. Başmüftü Yardımcısı Ahmed H. Bahadır, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed ve müftü vekili Erhan Receb’den oluşan heyet Türkiye’de soydaşların yoğun olarak yaşadığı birkaç bölgede ziyaretler gerçekleştirdi. Heyet, 22.02-24.02.2018 tarihlerinde Çorlu’dan başlayarak İstanbul, Gebze ve Bursa’da bulunan hacılarla hasbihal etti, yeni dönem hac çalışmalarını tanıttı. Başmüftü Yardımcısı Ahmed H. Bahadır: 2018 Hac kayıtlarının başladığını ve Türkiye’de yaşayan Bulgaristan kökenli çift vatandaşların çekilişisiz-kurasız, güvenli bir Hac için Başmüftülüğü tercih etmelerini istedi. Konu çerçevesinde etraflıca bilgi sunan Başmüftü Yardımcısı, kayıtların bölgelerdeki Başmüftülük temsilcilerine başvurularak yapılabileceğini açıkladı. Ayrıca Türkiye’deki temsilcilerin isimleri ve irtibat numaraları tanıtım afişlerinde belirtilmiştir, dedi.

Kırcaali Bölge Müftüsü konuşmasında: Hac ibadetinin İslam’ın beş şartından biri olduğunu, zorlu ama sevabı yüksek olan bu ibadetin hem beden hem de mal ile yapıldığını ve hacca giden kardeşlerimizin Allah’ın evine giderek onun misafirleri olma şerefine nail olduklarını hatırlattı. Bu son derece manidar yolculukta neden Başmüftülük kurumunun tercih edilmesi gerektiğinin önemine işaret etti. Kırcaali müftü vekili Erhan Recep ise: 2017’de yapılan haccın gayet iyi geçtiğini, hacıların Başmüftülüğün seçmiş olduğu ekipten ve verdikleri güzel hizmetten memnun kaldıklarını ve bu hizmetlerin kalitesi her geçen yılla daha da artacağını kaydetti.

Heyet, 2018 Hac döneminin dünya Müslümanlarına ve ağır imtihanlardan geçen İslâm alemine hayır ve esenlikler getirmesini ve bu uğurda yola çıkacak olan kardeşlerimize sağlık ve afiyet içerisinde mebrûr bir hac yaparak yerlerine-yurtlarına dönmeleri temennisinde bulundu.

Başmüftülük Hac Dairesi

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2552


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Dilaver adalı 2018-03-07 16:40:43
Bulgaristan da oturma izni olup çifte vatandaş olmayanlar Bulgaristan dan hac başvurusunda bulunabiliyorlar mı?Teşekkür ederim
Hacca gidemeyen 2018-03-07 20:34:18
Sudi Arabistan hac mevsimi yoğunluğundan dolayı ülkelere kota koymaktadır. Ülke vatandaşlarını elbette ki pasaportla tespit etmektedir. Dolayısıyla TR kontenjanından başvurular için TC Diyanet işleri başkanlığı kura düzenlemektedir. Bulgaristan için kota aşılamadığı için kuraya gerek yoktur.
Krallık kadınlarının yanında mahremi (baba, koca, oğul, kardeş) şartını koymuştur. Dolayısıyla Bulgaristan vatandaşına evli olanlar eşiyle beraber hac ve umreye katılabilirler.
DİLAVER ADALI 2018-03-08 15:43:21
TEŞEKKÜR EDERİM

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS