Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7182 Lv.
GBP GBP 2.2751 Lv.
TRL TRL 0.3194 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Mart 2019
HABERLER » Balkanlar
"Atalarımızın emanetine sahip çıkanın yanındayız"

"Atalarımızın emanetine sahip çıkanın yanındayız"

05 Mart 2018

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, "Balkan ülkeleri arasında ayırım yapmıyoruz. Batı Trakya, Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek'te kim ki halkın yararına çalışıyor, atalarımızın emanetine sahip çıkıyor, onun yanındayız." dedi.

Hacıoğlu, Devecihan Kültür Merkezi'nde düzenlenen Edirne Balkan Türkleri Federasyonu 6. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Balkan Türkleri üzerinde bazı projeler uygulanmaya çalışıldığını söyledi.

Bu projelere ilişkin doğru bildiklerini ilgili kurumlara ilettiklerini belirten Hacıoğlu, "Zaman zaman eleştirildik. Ufak tefek çatlak sesler de olsa yüzde 90 ayakta durduk. Balkanlardaki kardeşlerimizin yararına olan bazı kararlarımızdan vazgeçmedik. Vazgeçmeyeceğiz de."

Hacıoğlu, Balkan Türklerinin birlik ve beraberliği için çalıştıklarının altını çizdi.

Ermeni iddialarının Hollanda'da kabul edildiğini hatırlatan Hacıoğlu, şunları kaydetti:

"Zannediyorum orada 7 veya 8 sözüm ona Türk kökenli milletvekilleri de var. Orada 5 tanesinin imzası var. Ondan önce Almanya, böyle meclisin kürsüsüne çıkıp sözüm ona Türk kökenli milletvekiline yasa tasarısını teklif ettirdiler. Karşısındaki Türk kökenli milletvekillerinden evet oyu aldı. Onun için 'nitelik mi, nicelik mi, sayı mı, kalite mi' onun için iyi bakacağız. Biz diyoruz ki kalite. Balkan ülkeleri arasında ayırım yapmıyoruz. Batı Trakya, Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek'te kim ki halkın yararına çalışıyor, atalarımızın emanetine sahip çıkıyor, onun yanındayız."

Hacıoğlu, siyasal, sosyal, kültürel projeler hazırlayıp devlete katkı sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi.

Konfederasyon ve federasyon üyelerinin katıldığı kongrede, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanlığına Erhan Pekkan seçildi.

Kaynak: AA

Ziyaretci sayısı: 1508


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Bursalı HÖH lü 2018-03-07 11:02:57
Onursal başkanın Turan duymasın haa.İnce mesaj vermeye çalışıyor
fes 2018-03-07 11:24:29
İnce mesaja ne gerek var, bize açık mesaj gerek. Kıvırmadan konuşmak bence en iyisidir. Turhan Gençoğlu birleşelim, ayrılık gayrılık olmasın dedi; Hacıoğlu buna , her nedense itiraz etti. Ben açıkçası neden itiraz ettiğini anlayamadım, bir çok kişi de benim gibi anlayamadı. Şimdi biz yanlış anlaşıldık demeye getiriyor. İtirazın sebebi kayıkçı kavgası değilse, kapalı mesajla değil açık mesajla açıklaması lazım.
Burgazlı 2018-03-08 00:18:38
Yanlış anlaşıldık demeye getiriyor deyip te niyet okuyuculuğu yapma bence. Dps-Dost ile birleşme işinde bilmediğiniz ayrıntılar var. İnterneti açıp bi zahmet okuyun. İlkesiz yalandan birleşme olmaz. Bir de dostu kapatın biz istediğimizi alırız istediğimizi almayız derlerse iş baştan kopar. Uzatmaya gerek yok. Olmayacak duaya amin denmez.
fes 2018-03-08 08:11:29
Gerçekler çok acımasızdır, istediklerimizi alırız herkes memnun olur diye bir şey yok. Bütün pazarlıklarda güçlü ve zayıf taraf vardır; birleşme pazarlığında DPS güçlü taraftır. Kapatın partinizi biz istediğimizi alırız tutumu çok acımasız bir tutum tabi, ama ne yapalım, onlar güçlü taraf. Mestan gelecekte partiyi kapatmayarak daha başarılı olacağını düşünüyorsa anlaşmasına gerek yok, mevcut durum devam etsin. Ve fakat, ileride DOST partisinin tabela partisi olma ihtimali çok yüksektir, bu da bilinsin. Türkiye'de Ana vatan diye bir numara parti vardı, şu an tabela partisi oldu. Tahlil yaparken bunlar bilinsin.
Varnalı 2018-03-08 09:20:45
Fesin hayat suyu DPS eyi kapatmayın beyler.Kaldıramaz,inme dahi olabilir.
Türklere azınlık statüsü isteyen Bg.Türk partilerine ne ihtiyaç var?. Fesin bulgar dostları gocunur,küserler.... Olmaz beyler,siz en iyisi mi fesin yorumlarını okumaya devam edin.Bg.T ürklerinin tarihi süreç içinde nasıl eriyip yok olduğunu göremesiniz yoksa.Fes aganızı üzmeyin!...
Saygılarımla.
fes 2018-03-08 09:39:26
Dişlerini sıka sıka saygılarımla dersen o saygılarımla olmuyor başka bir şey oluyor. Peki ne oluyor, duygularının esiri oluyor, ne olacak. Huysuz ihtiyarlar vardın, efen püften bir şeyden tartışma çıkarırlar, saç saça baş başa girerler; artık ayır ayırabilirsen. Buna benzer adamlar hayatta tarafsız, ortaya, aklı selimle düşünemezler; illa ki bir yeri tutmak zorundadır. Biri onun gibi düşünmüyorsa o mutlaka DPS'lidir, o hatta oradan maaş alıyordur. Bu böyle, ne yapalım.
Burgazlı 2018-03-08 11:38:16
Şunu belirteyim ki bu saatten sonra Dps ye oy moy yok. Güçlü tarafmış, gücü baskı ve korkudan gelenlerin gücü elbet biter.
Bulgaristan Arnavutluktaki 40-50 kişi için azınlık statüsü istiyor bizim Dps kodamanlarının ağzı nedense bağlı. Dost çıkıp mertçe ne istediğini söyledi. Bu minvalde herkes bilsin ki Dost hakkımızı savunacak tek mercidir. Parti içinde bazı luzumsuz karakterler olabilir, inşallah zamanla değişir. Son olarak tabela partisi söylemine cevap olsun fes arkadaş;

Yürümezsem Hak Yolda
Erimezsem Hak Yolda
Çürümezsem Hak Yolda
GÖK GİRSİN KIZIL CIKSIN..
GÖK GİRSİN KIZIL CIKSIN..
fes 2018-03-08 12:06:42
Sen artık oy moy yok demene rağmen HÖH 26 milletvekili çıkarabildi, sen ise barajın altında kaldın. Onlar güçlü tarafta derken ben bunu kast ettim, yoksa onlar doğru tarafta demiş olmuyorum. Burada DPS'yi idare edenlerin ve DOST partisini kuranların çıkarları var, ama bir de sıradan halkın çıkarları var, ben halkın çıkarlarının tarafındayım. DOST ileride tabela partisi olmayıp halkın tamamının desteğinin almasını biz de destekler ve onaylarız; ama gerçekçi olalım bunun olması imkansız görünüyor. En azından bana öyle görünüyor.
erbin 2018-03-08 21:28:58
Bravo fes. En son yorumun çok mantıklı. Yorum yazmaya devam et. Bizleri bilmediğimiz konular hakkında bilgilendiriyorsun.
Burgazlı 2018-03-09 09:05:13
Benim de anlatmak istediğim şey, Dostun halkın çıkarlarından yana olma ihtimali var, olmazsa da Dps ye hayır dediğim gibi onlara da derim. Gelelim öteki tarafa Dps nin böyle bir ihtimali yok. Halkımız hala Dps diyorsa bunca geçmişe rağmen saygı duyar,geçmiş olsun der yolumuza bakarız.
erbin 2018-03-09 10:00:49
Halkımız büyük çoğunluğu hala Dps diyor ve demeyede devam edecek.
Burgazlı 2018-03-09 10:42:25
İnşallah gözleri açılır.
erbin 2018-03-09 11:30:53
Burgazlı kardeş Türkiyenin Trakya bölgesinde bulunan Edirne, Tekirdağ ve Kırklarelinde yaşayan seçmenlerin ve Türkiyede yaşayan Bulgaristan göçmenlerinin çoğunluğu Cumhuriyet Halk Partisine ye oy vermekten kolay kolay vazgeçemiyorlar ve vazgeçmezlerde. Türkiyede yaşayan Makedonya, Yunanistan diğer Balkan ülkelerinin göçmenlerinin siyasi tercihini bilmem ama Bulgaristan göçmenlerinin genelinin siyasi tercihini beğensekte beğenmesekte Türkiyede yıllardan beri bellidir ve değişmez.
erbin 2018-03-09 11:34:28
Bulgaristan da yaşayan Türkler sadece Kırcaalide yaşayan Türklerden ibaret değil. Biz Türklerin Deliorman dediğimiz Kuzey Bulgaristan bölgesinde yaşayan azımsanamayacak sayıda olan Türkler kolay kolay DPS partisinden vazgeçmezler.
fes 2018-03-09 11:35:27
Şüphesiz entelektüeller sıradan halkın gördüğünden daha ilerisini görür, ama bütün mesele şu soruda düğümleniyor: Burgazlı sen bir entelektüel misin? Genelde insanlar kendilerini dünyanın merkezine oturturlar ve kendi bakış açılarını hiç sorgulamazlar. Bu eylem hepimizde vardır, ayna olmadan ensemizi görememek gibi bir durumdur bu. Ancak birikimli, sağ görüsü gelişmiş ve başta kendisini sorgulayan insanlar, deyim yerindeyse enselerini görebilirler. Halkın istedikleri mi doğrudur yoksa entelektüellerin dedikleri mi sorusu Tolkien "Yüzüklerin efendisi" kitabında tartışılır. Sihirli yüzük dikkat edilirse entelektüellere değil de köylü hobbitlere emanet edilir. Yani demek isteniyor ki, iktidarın kaynağı halk olmalıdır.
... 2018-03-09 15:09:57
Kırcaali'de yaşayan türklerin çoğunluğu oylarını DPS'ye vermektedir, son seçimlere bakıldığında bu görülecektir. Ondan Bulgaristan türkleri sadece Kırcaali'de yaşayanlardan oluşmuyor cümlesi yanlıştır.
Burgazlı 2018-03-10 13:48:59
Ben kendime hiçbir zaman entellektüel demedim kendini entellektüel olarak görene de ancak acırım.. Bg deki Türklerin ilerisini söyleyeyim, gerçi şu anda da öyle ama 5-10 sene sonrası daha karanlık. İnsanlar Türklüğünden utanır sıkılır hale gelmişler. Bulgaristanda bir gelecek düşünmemekteler. Eskiden gurbete işçi olarak sadece erkekler giderdi şimdi kadın-erkek gidiliyor. Çocuklarına isim koyarken Türkçe olduğu anlaşılmasın diyorlar. Kuzenimin adını Merlin koydular. Ben hiçbir siyasi parti üyesi değilim hayatım boyunca olmadım. Dps 26 vekiliyle Türkler için hangi kazanımları elde etti bu dönem merak ediyorum. Arkadaşlar şunu bunu bırakın Bg deki Türk varlığı can çekişiyor ve DPS bu işe sadece seyirci kalıyor. Dost herşeyi çözecek diyemem hiçbirine kefil olamam ama en azından Dps nin söylemediklerini söylediklerini belkide tutunacak son dal olduğunu söyleyebilirim. Bir kere de Dostu denesinler sonuçlarını görelim. Çünkü DPS 1991 den beri aynı.
fes 2018-03-10 19:22:52
Nazım Hikmet türk köylüsünü "kitapsız bilendir" diye tarif ediyor. Kitapsız bilmek önemli tabi, ama yine de köylünün bilmesi kaba bir bilmedir. Kendini entelektüel sanan cahile acınır tabi, ama gerçekten bilen adam da kendisinin bildiğini bilir ve cigene alçak gönüllülüğü yapmaz.

Halk dediğimiz kitle bir kere de bunu deneyelim şeklinde düşünmez, başka çeşit düşünür. Yani bir kere de DOST denensin diye beklemek boş bir beklemedir.
Varnalı 2018-03-10 20:39:12
Rahmetli Atatürk 1932 yılında karaciğer sirozu hastası olduğunu öğrendi. Sonrası malum. Doktorlar illâç,tedavi.Zor ve amansız hastalık.Altı yıl çok zor geçti. Atatürkün kurduğu CHP 1938 yılında BÜYÜK ATATÜRKÜN VEFATINDAN SONRA Milliyetçi, ulusalcı, Turancı,Türkçü,Kızılelmacı çizgisinden uzaklaştırılmış olarak siyaset hayatına devam etti ve etmeye devam ediyor.
Suzy-Nesrin Ovacıklı 2018-03-12 21:21:56
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
fes 2018-03-12 21:49:50
Bir kere bile kişnetemedi, tokatçıklı senin gibi değil dedi bana.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS