Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Prof. Dr. Kantarciev: Baharda görülen viral enfeksiyonlar bir iki haftada geçer

Prof. Dr. Kantarciev: Baharda görülen viral enfeksiyonlar bir iki haftada geçer

08 Mart 2018

BTV’ye konuşan Bulaşıcı ve Paraziter Hastalıklar Ulusal Merkezi Müdürü Prof. Dr. Todor Kantarciev, “Bulgaristan’da grip salgını dönemi bitmek üzeredir. Şimdi baharda, bazıları ise yaz aylarında görülen parainfluenza virüsleri ortaya çıkıyor. Ancak tüm bu viral enfeksiyonlar grip komplikasyonları yapmazlar, büyük bir yayılımı yoktur ve bu nedenle grip gibi sağlık yetkilileri tarafından kesinlikle izlenmemektedir” diye kaydetti.

Prof. Dr. Kantarciev,” Gripten sonra birçok sinüzit vakası meydana geldi. Kronik sinüzit, bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle tedavi edilir” diye vurguladı.

Kantarciev, “Kuru, hoş olmayan öksürüğe ve burun akmasına neden olan adenovirüs enfeksiyonlar görülüyor. Bu enfeksiyonlar bir hafta sürer. Yüzde 25'i iki hafta sürebilir, ancak kompikasyonlara neden olarak insan sağlığını tehdit etmezler” diye güvence verdi.

Prof. Dr. Kantarciev’in ifadesine göre yaşlılarda boğaz ağrısı vakalarının üçte biri ilkbahar mevsiminde görülen koronavirüslerden kaynaklanıyor. Tıp profesörü, “Bu virüslerin dolaştığına dair kanıtlarımız var. Alınabilecek önlemler limonlu sıcak çay içmektir” dedi ve bir hekime danışılmasını önerdi.

Uzman doktor, bu ayın sonundan itibaren sivrisineklere karşı önemler alınmasının önemli olduğunu belirtti. Sivrisineklerin ağaçların yapraklanmasından önce en etkili olduklarını kaydeden Prof. Dr. Kantarciev,” Sürülere geldiklerinde devlet genellikle ilaçlama için milyonlar veriyor, ancak ilaçlama yapılırken sivrisinekler yaprakların altındadır, yaprakları üstünde ise arılardır” diye izah etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS