Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da Türkçe öğrenimine ilginin azalmasına çözüm aranıyor

Bulgaristan’da Türkçe öğrenimine ilginin azalmasına çözüm aranıyor

12 Mart 2018

Bulgaristan'ın başkenti Sofya’da yaşayan Türk kökenli gençler, nüfusa oranla az sayıda kişinin Türkçe öğrenimine ilgi göstermesine çözüm bulmak üzere yeni inisiyatifler geliştirme kararı aldı.

Türk gençlerin yoğun olarak katıldığı başkent Sofya’da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneği'nin Başkanı avukat Hilmiye İnce, sorunun ertelenmeyecek bir önem taşıdığını belirterek, “Devlet okullarında Türkçe öğrenimine karşı büyük bir ilgisizlik var” dedi.

Dernek olarak kültür, dil eğitimi, insan hakları savunma politikaları, sanat etkinlikleri gibi farklı alanlarda faaliyet gösterdiklerini anlatan İnce, bunlar arasında Türkçe öğrenimine ilgiyi artırma girişimlerini öne çıkardıklarını söyledi.

İnce, ülkedeki Türk kökenli eğitimli gençlerin sorunun farkında olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Anadilde eğitim kapsamında Türkçe öğrenimine ilginin artırılması odaklı ulusal çaplı bir sempozyum düzenlemek üzere çalışıyoruz. Devlet okullarında seçmeli ders olarak Türklerimiz, Türkçe eğitim görebiliyor ancak bu derslere karşı büyük bir ilgisizlik söz konusu. Bununla ilgili hem anne babaları hem eğitimcileri hem de okul yöneticilerini bilgilendirmek, sorunun köküne inebilmek ve çözüm üretmek için sempozyum düzenlemek istiyoruz.”

Türkçe öğreniminin ülkedeki genç neslin yaşadığı önemli sorunlarından biri olduğunu belirten İnce, “Son dönemlerde Bulgaristan’daki yeni nesil, Türkçe konuşmayı, yazmayı ve okumayı doğru olarak bilmiyor. Dolayısıyla buna çok vurgu yapmak istiyoruz. Vurguyla da kalmayıp bunu çözümlemek istiyoruz” dedi.

Nüfusu 7 milyonun altında olan, yaklaşık 600 bin Türk kökenli vatandaşın yaşadığı Bulgaristan’da bu eğitim öğretim yılında okullarda Türkçe dersi alan öğrencilerin sayısı geçen yıla göre bin 701 azalarak 5 bin 385'e geriledi.

Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre, Bulgaristan'da 2016-2017 eğitim öğretim yılında 7 bin 86 öğrenci Türkçe dersi almıştı.

Türkçe kitap sorunu

Hilmiye İnce, Sofya’da yaşayan Türklerin karşılaştıkları diğer önemli sorunun çağdaş Türkçe kitapların zor bulunması olduğunu söyledi. Özellikle anadilin canlı tutulması açısından dernek olarak bu soruna da çözüm aradıklarını dile getiren İnce, “Kitap Bağışla Kütüphanen Olsun” adlı bir kampanya başlattıklarını anlattı.

Ocak ayında başlayan kampanyanın çok ilgi gördüğünü söyleyen İnce, gerek Türkiye’de yaşayan göçmenlerden gerekse Bulgaristan’daki Türklerden destekle şimdiye kadar sayısı 400’ü aşan kitap toplandığını belirtti.

İnce, “Sofya’daki gençlerimiz Türkçe kitap bulmakta sıkıntı çekiyor. Kampanya sonucu kütüphanemizin raflarına en az 2 bin kitap yerleştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Kaynak: AA

Ziyaretci sayısı: 1843


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Zürfettin Hacıoğlu 2018-03-12 11:41:03
Saygıdeğer STK yöneticileri ve üyeleri Sofya'da düzenlenecek Sempozyum ve benzeri faaliyetler sorunun çözümüne pek katkı salamıyacağı kanaatindeyim,acizane tavsiyem köylerde ve kasabalarda yaşayan halkımıza inin,birebir konuşmalar yapın,köy muhtarları,belediye başkanları,cami hocaları ve öğretmenlerimiz el ele vererek ortak mücadele verilmesi gerekir.Bizler Türkiye'de faaliyet gösteren derneklerde size destek oluruz.Selam ve Saygılarımla
Burgazlı 2018-03-12 14:22:59
Zürfettin bey konfederasyonun bu konuda ne gibi çalışmaları var anlatır mısınız?
Koşukavaklı 2018-03-12 18:41:08
Zürfettin bey,geçen senelerde Edirnede bulgar dili öğrenme kursları açma çalışmaları yapıyordu.Bulgar dili öğrenme kursları açıldımı?. Kursier olmak için kime ve nereye mürecat edebiliriz. Kursa katılanların sayısı kaç bine ulaştı?.
Ardalı. 2018-03-13 14:11:54
Sayın Koşukavakli kardeşim bakiniz oncelikle Zulfettin Hacıoğlu Edirne'de Bulgarca kursiyerleri yapması bizi ilgilendirmez pazar ekonomisi diye bir şey vardır Edirne bir pazar restorasyonu buraya Bulgaristan ve Yunanistan'dan Türklerin dışında bir çok yabancı Yunanlı ve Bulgarlar geliyor bunlari karşılamak için Edirne'Esnafınin bı iki dili bilmeleri yerlilerin işlerin daha kolaylaştırıyor bu onlara ayit bir iştir bizi hiç ilgilendirmez.Zulfettin Hacioglu bizim sadece saygideger bir vatandasimizdir. bizim çocuklarımızi Türkçe okutmamiz için sadece bir yardımı dokunur ve bizden bir Teşekkür almış olur buda bizim için Siyasi değilde kamusal bir odevdir.insanlarımıza sadece siyasi bakimindan bakmamız ise bizlere hiç bir doğruluk getirmez mesele şundan ibarettir. biz siyasi vekiller oylarini topladığımız bu milletimizin toplumsal ihtiyaclarini iyi bir sekilde karşılamamiz gerekiyor.
Ordi 2018-03-13 15:28:00
Sofya'daki Türk gençleri mağarada falan mı yaşıyor ya ben Kiril alfabesi ile kitabı aratıp bulabilyorum da onlar internete girip Türkçe yazılmış kitapların pdf'ini bulamıyorlarsa okumasınlar zaten gerek yok okuyunca da bir şey değişmeyecek onlardan.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS