Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Bulgaristan
AB’de Romanların yüzde 80’i yoksulluk riski altında

AB’de Romanların yüzde 80’i yoksulluk riski altında

06 Nisan 2018

Avrupa Birliği (AB) Temel Haklar Ajansı’nın son raporuna göre AB’de Romanlar, her gün kötü hijyen, açlık genç işsizliği gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

Veriler, AB’de Roman nüfusunun yüzde 80'inin yoksulluk riski altında olduğunu göstermektedir. AB ortalaması yüzde 17’dir. Romanların yüzde 30'u, içme suyu bulunmayan evlerde yaşıyor ve onların kaliteli içme suyuna erişimi Gana veya Nepal nüfusunun içme suyuna erişimi ile kıyaslanabilir seviyededir.

Analistler, bu tür koşulların eğitim, sağlık ve istihdam gibi alanlarda ilerlemeyi durdurduğunu söylüyorlar. Raporda, “Bu nedenle ayrışmanın ortadan kaldırılması, elektrik ve su temini gibi kamu hizmetlerine erişimin iyileştirilmesi ve daha fazla sosyal konut da dahil olmak üzere yoksullukla mücadele etmek için daha fazla çabaya ihtiyaç vardır” denildi.

Son yıllarda bazı AB ülkelerinde Roman çocuklarına yönelik eğitime erişim artmıştır, ancak genellikle eksiklikler vardır. Veriler, Roman çocuklarının sadece yüzde 50'sinin erken çocukluk döneminde eğitim programlarına katıldığını göstermektedir. Bu oran genellikle diğer çocuklar için daha yüksektir.

AB ülkelerinin, öğrencilerin kötü yaşam koşullarının telafi edilmesi için kaliteli eğitime erişimleri sağlanması ve eğitimlerinin desteklenmesinin yanı sıra eğitimlerinin her aşamasında hedefli destek sağlanması tavsiye ediliyor.

Çalışmayan ve okumayan genç Romanların (16-24 yaş arası) payı, genel seviyelere göre oldukça yüksektir. Bu durumda tavsiye şudur-örneğin, meslek edinilmesi, staj yapılması ve pratik eğitim sağlanması yoluyla istihdamı teşvik etmektir. Romanlara kendi işini kurması için de somut yardım yapılmalıdır.

Raporda AB'de Roman karşıtı tutumların yaygın olduğu sonucuna varıldı – her bir üç Romandan biri taciz kurbanı oldu. Devletler bu tutumları izlemeli ve nefrete dayalı suçlarla ve nefret söylemleriyle mücadeleye yönelik önlemler almalıdır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1024


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2018-04-07 08:26:06
Avrupanın ve hepimizin ayıbıdır çingenelerin durumu. Türkü, bulgarı, alamını hepimiz çingelere karşı ırkçılık yapıyoruz. Bu konuda en masum Türklerle Ruslardır; bu iki milletin çingenelere karşı ırkçılığı saldırgan değil, sadece dışlayıcıdır. İnsan olmak istiyorsak önce bu kusurumuzdan vazgeçeceğiz ve çingenelerin sorunlarını çözmek daha fazla kaynak ayıracağız.
Kadir Ahmet 2018-04-08 13:43:54
Fes, sen de sonunda çingene sever mi oldun? Hırsızlık yapıyorlar, çeşitli suçlar işliyorlar desem koşullar kötü ondan öyle dersin şimdi. Cigene cigenedir diyen sen değil misin Fes?
Karanfil 2018-04-15 10:15:29
Hepimizin kalbi damarı kan rengi elindeki beş parmak aynıdır Allah herhezi eşit olarak yarattı

Romanlar savaş mı çıkardı insanlara kötülük tohumu mu ekti Hayır

İnsan oğlu para ve şöhret tepesinde olanlara yağcılık yapar fakat ezilene yardım eli uzatmak yerine görmez bile
Sezgin Durgut 2018-04-15 19:29:37
Hepimizi eşit olarak yarattı mı gerçekten? Eğer öyleyse yakışıklı bir adamla çirkin biri eşit midir? Güzel bir kadınla çirkin bir kadın, fakirle zengin, sağlıklı sağlıksız, zeki olanla sonsuz aptal eşit midir?
Kazım Kaçık 2018-04-16 15:18:59
Desene Allah'ın eşitliği de aynen komunist sistemin eşitli gibi sadece sözde. Komunist sistemde herkes eşitti ama parti nomenklaturası herkesten daha eşitti. Dps içinde bile herkes eşit ama Ahmet Doğan daha eşit.Böyle eşitliğin ben yedi göbeğini şey edeyim, oldu mu?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS