Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Kırcaali
Miracı idrak ederken

Miracı idrak ederken

12 Nisan 2018

Muhterem Din Kardeşlerim!

Yarın akşam Miraç Kandilini idrak edeceğiz. Gecenin anlam ve önemini anlamak için hadi buyurun, Hz. Peygamberin (s.a.s) hayatına bir manevi yolculuk gerçekleştirelim ve Miraç hadisesini onun haleti ruhanisiyle teneffüs edelim...
Kıymetli Müminler!

Yıl hüzün yılıydı, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın vefakar eşi, kadınlarından İslam dinine ilk inanan, bütün varlığını dini mübin-i islama vakfeden kadınların en hayırlısı, annemiz Hz. Hatice hakkın rahmetine kavuşmuştu. 3 gün arayla peygamberimizin (s.a.s) amcası Ebu Talib (Hz. Ali’nin babası) ’te vefat etmişti. Ebu Talib, iman etmese de her zaman yeğeni Muhammed’e ve ashabına yardımcı olmuş, himaye etmişti. Efendimiz (s.a.s) çocukluğunu onun evinde geçirmişti, ilgi ve muhabbet görmüştü… Bir beşer (İnsan) olan peygamberimiz hüzünlüydü… Allah’a tevekkül ediyor, teslimiyet ve sabır gösteriyordu…

Muhterem Müslümanlar!

Adem (a.s) gibi cennetten çıkartılsak, Yusuf gibi kardeşlerimiz tarafından kuyuya atılsak, Zekeriyya gibi testereyle ikiye biçilsek, Eyyub gibi 17 yıl yatağa mahküm hayat sürsek (Aleyhimüselam)… bize düşen tevekkül ve teslimiyettir!

Allah dostları ne güzel ifade etmişler “Ya rab, Kahrın da hoş, lütfun da Hoş”. Ve recep ayının 27.gecesiydi, hicretten bir buçuk yıl önce ( 620-621yılı) Hüzünlü Nebi, ilahi yolculuğa çıkartılıyordu. Kabe’den- Mescid-i Aksa’ya, oradan da sidretü müntehaya ( Yüce Kat semalara). Hiç bir beşerin (insanın) ulaşmadığı mertebelere misafir ediliyordu Fahri kainat efendimiz. Cennet ve cehennemi gören, Ulu’l Azm peygamberleriyle sohbet eden, Yüce Allah’a (Ruyetullah) taat ve ta’zimini bildiren Peygamberimiz, Ümmetine Miracın hatırası olarak şu üç hediyeyi getirdi:

1. Günlük hayatımızın merkezinde “ Beş Vakit namazı” zira “ Namaz müslümanların Miracıdır” – Allah katında yükselişidir (Hadis)

2. Amenerrasülü Aşr-ı Şerifi- yatsı namazı sonrasında okuyan için, o gece vefat ederse Şehitlik mertebesine ulaşır müjdesi – (Hadis), /Beş vakit namaz hassasiyeti olan müminlerle ilgilidir/.

3. Tevhid akidesinin ehemmiyeti. /Allah’ın Birliğine ve Hz. Muhammed’in Kulu ve Son Peygamberi olduğuna/ inanan müminlerin nihayi noktası olarak Cennete gireceklerine dair müjde.

Ancak, Kişinin ilk hesaba çekileceği ameli namazdır- (Hadis). Bu doğrultuda günlük hayatımızın merkezine beş vakit namazı yerleştirmemiz gerekir!

Ayrıca Helale Harama dikkat etmeli, kul hakkına riayet etmeliyiz… Mevlam rızasıyla huzuruna Kabul etsin (vefat anımızda da Müslüman olarak vefat etmeyi nasip eylesin). Bu ilahi yolculuğu Peygamberimiz (s.a.s) Mekke eşrafına ( Müşriklere ) anlattığında alay ettiler, hatta Ebu Bekir’e giderek dostun Muhammed bir gecede, deveyle bir ay süren yolculuğu tamamladığını ifade ediyor, Mekke’den – Kudüs’e gidip-geldiğini ifade ediyor, ne dersin deyince? Bunu Peygamberim Hz. Muhammed söylüyorsa “ DOĞURUDUR” hiç yalanını görmedik! Cevabını verir ve “ SIDDIK” (Sadık, Tereddütsüz Doğrulayan) makamına yükselir.

Bu mübarek geceyi idrak ederken, manevi yolculuğu gerçekleştiren kainatın efendisinin bir sözünü hatırlayalım “ Ne mutlu Müslüman’a, onun her hali güzeldir, başına sıkıntı ve problem gelir o SABREDER neticede mükafata nail olur / kazanır/, Başına bolluk, sıhhat ve afiyet isabet eder ŞÜKREDER yine kazanır”.

Hüzün yılına müteakip yaşanan Miracı hatırlarken, hüznümüz ve sorunlarımızı düşünelim “ ve “Kendi nefsinizden başlayın" Nebevi tavsiye ve ikeye uyarak, muhasebe ve tövbemizi yapalım, arınmak suretiyle manevi yükselişe nail olalım.

Unutmayalım :

Her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır,
Sabah elbet yakındır,

Hüzünlenmeyin dert yanmayın eğer iman etmişseniz üstün olanlar sizlersiniz. /Ayeti Kerime Meali/ Hüzünlü, dertli ve kederli kardeşlerimizin- huzurlu, mutlu ve başarılı olmalarını temenni ederek, Mübarek Miraç kandili İslam aleminin birlik ve dirliğine, bütün insanlığın da refah ve huzuruna vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ederim. Not: Recep Ayının 27 gecesi, miladi takvimde karşılığı 13.04.2018 Cuma akşamıdır. Mevlam Yar ve Yardımcımız olsun,Rızasına nail eylesin.
Kalblerin Sahibi Rahman ve Rahim Yüce Allah’a emanet olun,Muhterem Müslümanlar.

Müşterek Dualarla
Beyhan Mehmed
Kırcaali Bölge Müftüsü

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1034


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


MİSAFİR 2018-04-14 22:38:43
HOCAM NE GÜZEL AYDINLATMIŞSINIZ AĞIZINIZA SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS